Після планування посадок плодових дерев і кущів приступають до викопування і підготовки посадкових ям. Оскільки в перші роки життя дерева його коріння будуть знаходитися в межах ями, то її підготовці потрібно приділити особливу увагу. Чим ширше буде яма, чим багатший в ній буде грунт, тим краще і швидше буде розвиватися молоде дерево після посадки. При посадці дерев восени краще підготувати яму за місяць - два. При весняній посадці - готувати з осені. Якщо яма підготовлена заздалегідь, то її стінки стають від вітру і сонця більш пухкими.
Терміни посадки плодовіх дерев вас будуть мало цікавити,коли ваш саджанець знаходитися в горщику. Тому що ви його будете просто перевалювати, не порушуючи грудки землі. Але все таки в мороз і в спеку це навряд чи хто буде робити. Тому розглянемо посадку самого звичайного викопаного саджанця. Ви вже прочитали, як вибрати саджанець плодового дерева, а це одна зі складових хорошої приживлюваності.
Як правильно при покупці вибрати саджанец плодового дерева? На що звернути увагу. Посадка плодових дерев найчастіше проводитися саджанцями дворічного віку. Добре приживаються яблуні та груші 3 - 4 років. Кісточкові краще садити однорічними саджанцями, але тільки якщо у них добре розвинена крона і коренева система. При виборі саджанців плодових дерев слід звернути увагу на кореневу систему.
Кора плодових дерев вимагає постійного догляду. Це очищення стовбурів і кори, побілка дерев восени або, в крайньому випадку, ранньою весною. Зашпаровуються рани, дупла, лікуються інші ушкодження. Під дерево стелиться плівка, тканина та проводиться очищення стовбурів і товстих гілок дорослих плодових дерев від моху, лишайників, від старої, відмерлої кори.
Коренева система плодових дерев може пошкоджуватися взимку морозом. Незважаючи на те, що корені знаходяться в землі, вони досить ніжні. І навіть якщо наземна частина рослини залишиться неушкодженою, то коренева система може постраждати. Це може статися навіть при температурі -10 ˚ С - -15 ˚ С і залежить від багатьох причин, від породи дерева, від складу грунту то що.
Плодові дерева взимку можуть отримати сонячні опіки (дерев). Як би це не здавалося дивним, але так воно і є. Взимку кора дерев у сонячні дні з південно-західної та південної сторони перегрівається, а потім із-за різкої зміни температури (нічне зниження) отримує сонячні опіки. Надалі це призводить до відмирання ділянок стовбурів і захворювань. Тому зверніть увагу на підготовку дерев до зими, а саме побілку та обмазку стовбурів.
Пошкодження деревини та серцевини (побуріння) плодових дерев від морозу помітно візуально. На стовбурах, великих скелетних гілках, молодих гілочках спостерігаємо спочатку знебарвлення тканини, потім колір стає коричневим, відбувається побуріння, навіть почорніння після пошкодження морозом. . Особливо часто побуріння деревини та серцевини після тривалих морозів спостерігається у персиків й абрикосів, потім йдуть яблуні, груші, сливи, вишні. Молода деревина менш стійка до тривалого зниження температури.
Пошкодження плодових дерев морозом взимку настає при тривалому збереженні дуже низьких температур. Причини загибелі та пошкодження бувають різні. Стовбур і гілки складаються з різних тканин, тому й реагують на холод по-різному, мають різну стійкість. Різні частини фруктових дерев взимку пошкоджуються морозом в різній формі: пошкодження розвилок, розтріскування кори та стовбура, побуріння деревини й серцевини, сонячні опіки, пошкодження молодих гілок, плодових і ростових бруньок, загибель кореневої системи, камбію.
Планування посадки плодових дерев і чагарників на садовій та дачній ділянках дуже важливе питання. Особливо якщо ви ще хочете розбити город. Дерева мають свою площу живлення та відкидають тінь. Це обов'язково потрібно враховувати. Так само потрібно при плануванні саду взяти до уваги розташування садів та городів сусідів, їх будівель на ділянці. Потрібно визначитися, які розміри матиме крона дерева при повному його розвитку, як будуть розташовані коріння. І тоді не доведеться викорчовувати вашу посадку плодових дерев і чагарників через кілька років.
Перед посадкою саджанець плодового дерева треба оглянути, видалити відмерлі та пошкоджені частини кореня й крони. Щоб коріння навіть короткочасно не підсихало, опустіть його в земляну або глиняну бовтанку, можна з додаванням перегною. Така бовтанка охоронятиме маленькі корінці від підсихання. Посадку фруктових дерев можна здійснювати як з використанням кілка, так і без нього. Можете кілок забити безпосередньо перед посадкою. Якщо ви не насипали на дно ями горбок, то зробіть це зараз, з наступним його ущільненням. Але все ж краще підготувати посадкову яму за кілька днів.