Плодові дерева взимку можуть отримати сонячні опіки (дерев). Як би це не здавалося дивним, але так воно і є. Взимку кора дерев у сонячні дні з південно-західної та південної сторони перегрівається, а потім із-за різкої зміни температури (нічне зниження) отримує сонячні опіки. Надалі це призводить до відмирання ділянок стовбурів і захворювань. Тому зверніть увагу на підготовку дерев до зими, а саме побілку та обмазку стовбурів.
Сонячний опік, як ушкодження кори плодового дерева взимку, має вигляд мертвих і сухих плям. На ділянках може розтріскуватися кора, відділятися й засихати. Спостерігається оголення деревини в основному на скелетних гілках і на стовбурах. При легкому сонячному опіку дерева внутрішні шари не зачіпаються, але при важких формах відмирання відбувається на всю глибину, зачіпаючи камбій і деревину. Дуже часто такі ділянки стають доступні для спор грибкових захворювань, та можуть захворіти чорним раком.
Щоб цього не сталося потрібно застосувати простий, але досить таки ефективний засіб. Це побілка, обмазка стовбурів та основних гілок густим розчином свіжогашеного вапна у плодових дерева перед зимою (а іноді в лютому повторюють). Це не наведення краси, як вважають багато хто і прив'язують цей захід до весняних свят. Це профілактичний захід від сонячних опіків дерев. Беремо 2, 5 кг вапна на 10 літрів води. Щоб розчин був міцнішим, потрібно додати 0,5 літра знятого молока або 50 грам мучного клейстеру. Можна обприскувати і все дерево вапняним розчином з розрахунку 1 кг свіжогашеного вапна на відро води. А тепер з'явилися у продажу вже готові розчини у відрах, для запобігання пошкодження плодових дерев взимку від сонячних опіків. Не забувайте про це при підготовці дерев до зими.
Якщо вже сталося пошкодження кори дерев, камбію, то допоможіть рослині. Ретельно поставтеся до догляду, поливайте, підгодовуйте, нормуйте врожай. При необхідності проведіть сильну обрізку. Невеликі морозобоїни, коли кора не відстала, потрібно обв'язати туго мішковиною. Якщо кора відходить на довгих ранах, то її потрібно видалити. Зачистити рану садовим ножем, продезінфікувати й замазати садовим варом. Найнебезпечніше якщо рана велика, але не довга, а широка, охоплює поясом стовбур. Тоді для відновлення життєздатності плодового дерева після зимового пошкодження доведеться провести щеплення містком. А от при великих пошкодженнях від сонячного опіку дерева можуть дати дику поросль. Тоді її використовують для підтримки життєздатності дерева, виконуючи щеплення облактіровкою або звичайним зрощенням. Вони допоможуть відновити пересування води та харчування від коренів до надземної частини.
|