Народне лікування гарбузом, насінням, м'якоттю, соком відомо дуже давно. У науковій медицині знайшов застосування для позбавлення від стрічкових глистів (замінюють папороть, яка отруйна), а також в дієтичному харчуванні, завдяки сечогінним властивостям і сприятливій дії на печінку та серцево-судинну систему. У народній медицині лікують гарбузовим соком коліти з запорами і застосовують для регулювання шлунково - кишкової діяльності. Можна вживати для цієї мети свіжу м'якоть, але випиваючи 2-3 склянки соку за добу, ви отримаєте результат швидше. Так само трохи соку гарбуза п'ю на ніч для заспокоєння нервової системи і нормалізації сну. А ще це відмінний сечогінний засіб. Відвар з квітів гарбуза застосовують для народного лікування при гнійних ранах, які довго не загоюються. З насіння гарбуза в народному лікуванні і науковій медицині готують препарати для вигнання гельмінтів. Необхідно подрібнити на м'ясорубці 1 частину насіння, залити 2-ма частинами води і тримати на водяній бані 2 години, виставивши вогонь на мінімум так, щоб не кипів настій. Потім зняти, охолодити 10 хвилин, процідити. На поверхні буде масляниста плівка, зніміть її. Випити за 30 хвилин, але не відразу, а по столовій ложці. Через 2 години після прийому препарату (для вигнання гельмінтів) з насіння гарбуза прийняти проносне, але не масляне. При лікуванні харчуватися не твердою їжею, краще молочно-рослинною, не жирною. Кількість насіння гарбуза для приготування цього засобу беруть в залежності від віку хворого. Дорослим 300 грам, 2-3 річним дітям 30-50 грам, до 5-ти років 75 грам, до 7 років 100, до 10-ти років 150 грам. Також для вигнання гельмінтів 300 штук насіння гарбуза без шкаралупи, але в зеленій оболонці висушують, розтирають у ступці. Треба підливати потроху холодну кип'ячену воду, щоб маса стала схожою на молоко. Для смаку додати 50 - 100 грам меду. Має вийти 500 мл ліків після відціжування. Дитині роблять менше, розраховувати на рік життя 15 мл. Але прийому буде мало. Підготовка - необхідно напередодні харчуватися легкою не жирною їжею, краще протертою в пюре. Увечері випитий сольове проносне. Вранці робиться хворому клізма, а потім натщесерце за 40 хвилин маленькими порціями випивається «молочко» з гарбузового насіння. Через 2 години випитий знову проносне. Їсти можна тільки через 2 години після прийому проносного. Часто клізми ще ставлять на протязі 2-3-х днів. Дивитися в міру виходження гельмінтів. Та корисно і просто їсти насіння. Іноді достатньо вранці натщесерце з'їсти 100 грам насіння, добре розжувавши, а потім випити столову ложку касторки через 1 годину. А теплий відвар товченого насіння п'ють при гіпертрофії передміхурової залози.
На абсцеси і фурункули, для прискорення їх дозрівання накласти нарізані тонко скибочки сирого гарбуза. А кашку прикладають до екзем та опіків, а ще можна на ноги, для зняття втоми.
З плодоніжок гарбуза готують сечогінний відвар. Заварюють штуки три, попередньо подрібнивши в 500 мл води. З цією ж лікувальною метою можна просто вживати в день ½ кг свіжої м'якоті або 3 склянки соку. Можна їсти в печеному або вареному вигляді, але тоді побільше, до 2-3-х кг. М'якоть має так само жовчогінний і проносний ефект.
Для підвищення жовчовиділення необхідно харчуватися стравами з гарбузової м'якоті. Вона також нормалізує сольовий та водний обміни. При хворобах нирок і сечового міхура беруть по склянці насіння конопель і гарбуза (в народному лікуванні), добре висушують, розтирають у ступці і доводять до кашоподібного стану, додаючи потроху 3 склянки окропу. Цю масу потрібно процідити і випити протягом дня.
Гарбуз взимку зберігається в домашніх умовах дуже добре, навіть в кімнаті. Тому його використовують як джерело природних вітамін в холодний період року.
|