Як зберігати картоплю взимку? Підготовка до зберігання врожаю картоплі починається в момент збору бульб. Спочатку ми їх перебираємо, сортуємо, відокремлюючи відразу дрібні, хворі та пошкоджені при копанні. Все що піде на зберігання необхідно просушити (не на сонці) і охолодити, витримавши в прохолодному місці. На це піде 2-3 тижні. Коли копаєте картоплю, то не тримайте її на сонці, тому що при перебуванні під прямими променями близько 5 годин і більше вона зеленіє.
Якщо після збирання картоплю відразу опустити в підвал, не давши їй охолонути, то вона швидше за все покриється конденсатом. А якщо охолодити швидко, то при варінні такі бульби будуть темніти. Тільки вражену фітофторою картоплю охолоджують різко. При сортуванні відокремлюють на зберігання посадкову картоплю. Ось її можна і позеленити. Для цього тримаємо бульби на сонці, періодично збризкуючи водою.
Картопля добре зберігається за умови, коли температура не опускається нижче 0 ˚ С. Під дією морозу крохмаль перетворюється на цукор, бульби набувають солодкуватого смаку. Оптимальною температурою зберігання картоплі є +2- +5 ˚ С при вологості 85-90%. До настання морозів частину картоплі можна тримати не в підвалі, а на вулиці в ящику. Якщо ви вирощуєте на зберігання картоплю на своєму городі, дачі, то зверніть увагу на сорти та строки посадки. Тому що від цього буде залежати не тільки якість бульб, але і їх термін зберігання. Помічено, що посаджена влітку картопля має більш тривалий період спокою, пізніше проростає, менше хворіє під час зимового зберігання. Навіть якщо порівнювати врожай одного і того ж сорту, але різного терміну посадки. Якщо температуру в сховищі після закладання картоплі знижувати поступово і довести до +2- +5 ˚ С, то це дасть лікувальний ефект, затягнуться порізи і затримається розвиток хвороб. При високій температурі можуть розвиватися гнилі, картопля, прибрана на зберігання взимку, буде зморщуватися, рано проростати.
Вологість регулюється за допомогою вентиляції. Якщо картопля починає покриватися конденсатом, то покладіть на неї солому або шар буряків. Якщо в приміщення занести негашеного вапна, то воно теж буде забирати на себе зайву вологу і умови зберігання стануть кращими. Картоплю зазвичай зберігають взимку в ящиках або просто розсипавши на підлозі в сховищі. Але що робити, якщо немає підвалу або урожай туди не поміщається? Здавна селяни зберігали зібрану картоплю взимку в буртах, траншеях, кагатах, земляних «глечиках». Незважаючи на різні назви це дуже схожі за умовами сховища. Риється яма в місці з невеликим підвищенням, прикритому від північних вітрів. Розміри залежать від ваших потреб. Потім засипається картопля на зберігання, насипається шар соломи. Зверху насипаємо шар землі висотою більше глибини промерзання ґрунту у вашій місцевості. Земля викладається горбком, краї якого заходять за краї ями. А ось над ямою укладається шматок вологозахисного матеріалу (шиферу, плівки, заліза). Через боки горбка картопля буде дихати, а від дощів згори її захистить цей матеріал. Але якщо морози очікуються небувалі для вашої місцевості, то додатково треба утеплити ще зверху соломою або чим іншим. Можна накидати купу снігу. А от при дощовій зимі буде багато клопоту, щоб відвести від ями воду, це треба продумати раніше, щоб вода не затекла до картоплі.
|