Вирощування їстівної японської овочевої хризантеми на грядках може здатися модним віянням, дурістю. Адже якщо ви не любите їсти зелені культури, то вам вона здається зовсім непотрібною. Хіба що як квітка, яка відмінно сходить самосівом і стійка до умов зростання. Але зараз все більше людей замислюються над користю харчування, про вміст вітамінів у тих продуктах, що споживаються. Адже ця зелена культура є просто скарбом у цьому відношенні. Не дарма ж її так люблять японці та й жителі країн Південно-Східної Азії. А як ми знаємо, вони відрізняються гарним здоров'ям і тривалістю життя. Вирощування їстівної японської овочевої хризантеми на грядках подарує вам величезну кількість бета - каротину, провітаміну А. Причому є він і в квітках, і в листках (відповідно 4,6 мг% і 3,4 мг% каротину). А це послужить профілактичним засобом від ряду захворювань. Є мінеральні речовини і мікроелементи, вітаміни С, РР, В2, В1. Звичайно вміст вітаміну С при тепловій обробці зменшується з 21 мг% до 8 мг%, але все ж він залишається. Це підходить тим, хто не любить їсти сиру зелень. Вітаміну Е містить більше ніж будь-який відомий нам овоч, в 100 грамах зелені є добова норма дорослої людини. Вода, що знаходиться в рослинній сировині, має особливу структуру і містить біологічно активні речовини. Радять вирощувати їстівну японську овочеву хризантему на грядці і як дієтичний продукт. У ній мало жирів. Є вуглеводи і протеїн. А головне – є дуже необхідні для кожного кальцій, калій, натрій, фосфор, залізо, які навіть залишаються (правда, у меншій кількості) після теплової обробки. Так само при її вживанні зменшується шкідливий вплив радіації на організм. А китайці вживають листя і квіти в їжу для профілактики онкологічних захворювань. Овочева хризантема на грядці виглядає як досить потужна рослина зі схожими на морквяні листами і квітками різних відтінків жовтого іноді майже білого кольору. Відрізнити її можна за специфічним ароматом і особливим смаком. Листя збирають до утворення бутонів, пізніше вони стають грубіше. Потім можна використовувати квіти. Багато хто (та й я так роблю) підсівають рослину в кілька строків, тоді і буде постійно молоденька зелень. Іноді навесні сходить її дуже багато самосівом. Але ми не будемо на це сподіватися і все - таки зберемо насіння і посіємо самі.
Вирощувати овочеву хризантему на грядках можна і у нас, а не тільки в Японії або Китаї. Тим більше що це холодостійка зелена культура - що нам і треба. Любить світлі місця. Вибираємо місце і рано проводимо посів з міжряддям 60 - 70 см. Коли з'являться сходи, то прорідити на 15 см. Для одержання насіння відстань між рослинами витримуйте 40 см. Тобто можна поступово один рядочок (який буде на насіння) прорідити, вириваючи на салати зелень з корінцем. А можете просто десь посіяти ряд, прорідити і нехай собі цвіте. Не рвіть там зелень, тоді рослини будуть сильними і дадуть багато насіння.
Як я вже говорила, через місяць лист грубіє. Тому і проводять посіви з інтервалами 15 - 20 днів. Тобто не займайте відразу велику територію, якщо будете вживати самі. А ось для одержання насіння залиште перші посадки. Адже визрівання займе близько 6-7 місяців. Тому якщо у вас навесні дуже довго холодно і восени ранні холоди, то виростіть овочеву хризантему (кілька штук) не відразу на грядці, а через розсаду. Потім пересадіть і все, будуть насіння. Якщо насіння не встигають визріти, то просто викопайте квітку, посадіть в ємність, занесіть у приміщення.
Підсохлі кошики квітів зберіть, розкладіть в приміщенні на досушування. Або зрізують всі рослини, зв'язують у пучки і підвішують, розіславши щось під ними. Відразу після збору схожість насіння низька. І тільки через 3 місяці вона буде близько 50%. Тому зовсім свіже насіння сіяти не варто.
Використовують овочеву хризантему (квітки і листя) не тільки в салатах, але й тушкують, варять, маринують, навіть роблять вино.
|