Вирощування фізалісу овочевого, декоративного, суничного, властивості, солегінний
Зима, час почитати про життя різних рослин. Наприклад, вирощування фізалісу овочевого, декоративного, суничного, солегінного. Та є й такий. Якими ж властивостями володіє фізаліс, ця рослина родини пасльонових.
Як ви вже зрозуміли, ця рослина може бути різного призначення, тобто для краси і для вживання в їжу. З яскравими червоними ліхтариками знайомі вже мабуть всі, а ось в їжу підуть плоди, з володарів більш непоказних коробочок. Стиглі плоди можна використовувати як сечогінний засіб при наявності в сечовому міхурі та нирках каменів, при ревматизмі й подагрі. Використовують для примочок при геморої. У їжу приймати близько 10 плодів або пити відвар з сушки завареної з розрахунку на склянку води 15 грам (кип'ятити 10 хвилин і приймати по склянці в охолодженому вигляді до п'яти разів на день). Також з плодів фізалісу можна готувати варення, компот, варити киселі, маринувати, солити, додавати в овочеву ікру.
Вирощувати фізаліс можна з того розрахунку, що він відноситься до сімейства пасльонових, тобто не відрізняється морозостійкістю. Тому часто застосовують для посадок розсаду. Овочевий фізаліс все таки більш холодостійкий, ніж помідор, відмінно переносить спеку. Це кущ заввишки до 80 см з плодами невеликого розміру, але в дуже великій кількості, тобто більше ста штук. Може давати багато самосіву на наступний рік (коли немає зимових відлиг). Погано переносить тільки кислий грунт, а в загалом до умов зростання невибагливий, навіть може рости в невеликій тіні. Тому відмінно буде почувати себе під деревами і в міжряддях на городі. Кілька років тому у нас були пишні зарості овочевого фізалісу під абрикосом, причому зійшли самосівом. Одна з відмітних властивостей фізаліса при вирощуванні - це стійкість до хвороб і шкідників. Але все ж профілактичних заходів проти фітофтори в несприятливі роки все таки доведеться вживати.
Всі способи обробки насіння такі ж як і для інших культур, тобто можете їх знезаразити, обробити стимуляторами, проростити і все чого побажаєте. Отримати ранній урожай або уникнути впливу пізніх весняних морозів можна використовуючи розсаду. При посіві у відкритий грунт запам'ятайте, що при температурі нижче +12 ˚ С насіння не проростає, а буде лежати і чекати сприятливих умов. Плоди дрібні, тому якщо ви плануєте робити якусь консервацію, постарайтеся висівати насіння в один термін, щоб вийшло масово збирати плоди. При вирощуванні фізаліса через розсаду робіть все так само як і при вирощуванні розсади помідор, тобто витримуйте температурний і світловий режим, а перед висадкою на грядки проведіть загартовування.
Розсаду у відкритий грунт висаджувати починають з кінця квітня. При загрозі заморозків потрібно передбачити, чим вкривати. Якщо такої можливості немає, то садіть пізніше. У посадкову ямку при вирощуванні фізаліса додають живильну суміш з відра перегною, і взятих по 20 грам калійної солі, суперфосфату, сечовини. Можна сипнуть з цю суміш ще й жменю попелу. Кидаємо в кожну ямку при посадці пару жмень суміші. Землю після посадки краще замульчувати. Таке внесення добрив дасть хороший старт для зростання, і ваші рослини вже можуть потім рости і без підгодівлі. А якщо врахувати що не потрібні пасинкування і підв'язки, то фізаліс має ще й властивість простого догляду. Часто щоб прискорити одночасне дозрівання плодів в середині літа тільки прищипують верхівки. А так поливайте, рихлить, видаляйте бур'яни, робіть все як завжди і плоди вам будуть забезпечені.
Про дозрівання буде сигналізувати засихання коробочок. Якщо у вас дача і там ви буваєте не часто, то можете не переживати. Всі плоди що впали відмінно зберігаються, поступово дозрівають. Якщо доводитися збирати врожай при сирій погоді, то просто все просушіть, а потім відправте на зберігання. Недостиглі сухі плоди можна зберігати пару місяців в прохолодному місці (солегінний до півроку), заносячи їх у тепло і дозарюючи по мірі необхідності.
За своїм вирощуванням фізаліс солегінний, суничний і декоративний подібні вищеописаному. Але потрібно відзначити що фізаліс декоративний відноситься до багаторічних рослин, добре переносить мороз до -30 ˚ С, росте в півтіні та на сонці, розмножується не тільки насінням, але і діленням кореневища, живцями. У вересні гілочки з яскравими ліхтариками обрізають і заносять на досушування в приміщення, попередньо обірвавши листя. Своїм яскравим кольором вони будуть радувати в зимові холодні дні. Плоди фізалісу суничного дуже люблять діти. Вони теж закриті коробочкою. При дозріванні стають трохи прозорими. З них можна готувати цукати, варення, висушувати як родзинки. А ось для оздоровлення в першу чергу використовують фізаліс сорту Солегінний. Хоча й інші теж мають його якості, виводити солі з організму, що допомагає при захворюваннях суглобів, остеохондрозі, жовчнокам'яній і сечокам'яній хворобах.