Цвітна капуста при вирощуванні (з усіх видів капусти) найбільш вимоглива до умов зовнішнього середовища. Температурний режим має дуже велике значення для її росту. Але капуста цвітна користується великим попитом, оскільки містить велику кількість сухих речовин і білків.
Ця холодостійка культура, переносить заморозки до -3 ° С, а озимі сорти до -5 ° С. Для розвитку найкраща температура +15- +18 ° С. При температурі вище +25 ° С розвиток головки цвітної капусти затримується. Тому краще цю рослину використовувати для весняного й осіннього вирощування. Кращі ґрунти некислі, родючі з високим вмістом гумусу, добре утримують вологу.
Щоб головки цвітної капусти не жовтіли і мали хороший смак, їх необхідно притінити. Для цього, коли головка капусти досягне 5 - 7 см, необхідно надломити кілька листів і прикрити її ними, або просто зв'язати кілька листів над голівкою. Ось такий агротехнічний прийом.
Попередники і проміжні культури при вирощуванні цвітної капусти такі ж як у капусти білоголової. Можна розмістити після раннього огірка, цибулі, бобових, картоплі ранньої як другу культуру. Або при ранній посадці розмітити після її збирання скоростиглі овочі - моркву, буряк, зелень, огірки.
Можна поєднувати посадку капусти білокачанної та цвітної. Листя білокачанної капусти будуть прикривати грунт і створювати більш сприятливі умови для вирощування цвітної капусти.
При ранньовесняній посадці відстань між рядами 40 - 50 см, а в ряді між рослинами 40 - 60 см. Пізні сорти садити за схемою 50 * 50 см, 60 * 60 см. При поєднанні з білокачанною капустою використовують схему 70 * 70.
Агротехніка внесення добрив враховує те, що цвітна капуста на перших стадіях росту вимоглива до азоту, а під час формування качанів - до калію і фосфору. У фазі розетки і при масовому зав'язуванні головок найбільш вимоглива до підживлення.
При вирощуванні цвітну капусту поливають до 6 разів по 20 літрів на кв.м. Обов'язковий полив при формуванні головок або за 2 - 3 тижні до їх дозрівання. У спеку головки необхідно періодично обприскувати водою.
Рослини з недорозвиненими головками до настання морозів висмикнути з корінням, посадити для дозрівання парник. При температурі +11 ° С на дорощування піде до 20 днів.
|