Яблунева плодожерка поширений шкідник фруктових дерев і необхідно знати заходи боротьби з нею і місця зимівлі лялечки. Вражає не тільки яблуню. Може завдавати шкоди сливі, абрикосі, груші, айві, персику, черешні, гранату, хурмі, харчуючись їх плодами. Відноситься до одних з найбільш небезпечних шкідників садових культур, тому що є практично всеїдним. Що ж робити, якщо у вашому саду багато червивих плодів, в тому числі і яблук. У першу чергу познайомимося з цим шкідником, його харчуванням, життям, зимівлею. Дізнаємося про заходи боротьби з ним, способами вилову метеликів.
Яблунева плодожерка - метелик не дуже помітного, сіро - коричневого, темно - сірого кольору з смужками на крилах, розташованими в поперечному напрямку. На кожному крилі є пляма бронзового кольору. Розмах крил близько 2 см. Оскільки веде вона нічний спосіб життя, то її дуже важко помітити. Яйця (розмір кожного до 1 мм), відкладені на плоди, листя біля плоду, плодоніжки дуже важко помітити, тому що вони за кольором зливаються з незрілим фруктом. Самки плодовиті. Кількість яєць доходить до 100, а гусениці (світло - рожеві з коричневою голівкою) виходять з них вже через тиждень і вгризаються в яблука. Час масової появи гусениць припадає на 15-20-й день після закінчення цвітіння не ранніх сортів яблук. Плодожерки харчуючись, доходять до насіння, тим самим не даючи молодому фрукту розвиватися. Це призводить до їх обпадання.
Якщо ж плід більш дорослий, то після заселення його гусеницею яблуневої плодожерки, не дивлячись на її харчування і просування по м'якоті, він продовжує рости. Але ось дозріває раніше за інших і також опадає. Комаха ж покидає своє житло до його опадання, або після. Особи першого покоління харчуються близько місяця. За час свого розвитку, а це близько місяця, шкідник пошкоджує кілька плодів. Потім же залазить в тріщинки, наприклад, кори, заляльковується і таким чином зимує до наступної весни. Може зимувати в сараях, сховищах, на тарі, куди потрапляє з зараженим урожаєм. Але в південних регіонах вона може давати кілька поколінь за літо, тим самим збільшуючи заподіяну шкоду. Іноді до моменту збору врожаю, якщо не вести боротьбу з яблуневою плодожеркою, дерева стоять без плодів. Зате під ними земля встелена падалицею. У жарких районах спостерігається заляльковування до середини серпня. Ці особи можуть дати ще метеликів і відповідно гусениць. І хоча збитку від них буде менше, але все ж боротьбу вести необхідно.
Заходи боротьби з яблуневої плодожеркою.
З цим шкідником плодових дерев вашого саду в першу чергу потрібно боротися шляхом відлову. І головними тут стануть ловчі пояси. Їх накладають на стовбури і основу великих гілок. Бажання гусениці залізти в затишне містечко для зимівлі або повернутися знову на дерево допоможе вам зловити її. Найпростіші ловчі пояси можна приготувати з мішковини, паперу, газет. Вирізати з них смугу шириною 20 см і обернути кілька разів навколо стовбура на висоті 20-25 см від землі. Вся хитрість пристрою ловчого пояса на дереві, це те, що верхній зріз щільно обмотується шпагатом, а ось знизу залишаємо просвіт. Так само при намотуванні паперу його добре б було злегка гофрувати. Тоді знизу буде багато щілин, куди і залізуть гусениці. Ваша обмотка за своїм виглядом повинна нагадувати перевернуту лійку, тобто бути злегка розширеною до низу. Не робіть їх з плівки, під нею може перегріватися кора. Краще проводите обв'язку не мотузкою, а резинкою. Якщо це мотузка, то за сезон її потрібно буде послаблювати, щоб не передавлювався стовбур. Оглядати ці пастки необхідно раз на тиждень (у північних районах рідше). Якщо ви не можете приділяти час огляданню поясів і знищенню заповзаючих в них шкідників яблуневої плодожерки, то просочіть матеріал бетанафтолом. Але, на жаль, цей препарат підходить тільки на старі дерева, не молодше 20 років, тому що викликає опік кори. Можна ловчі пояси на плодових деревах змащувати гусеничним клеєм. Ловчі пояси потрібно накладати до появи падалиці, а ще краще, щоб вони були весь час вегетації. Адже служать для нас пасткою не тільки від цього шкідника саду, а й від багатьох інших. Кінець травня, початок червня (північ середина червня) це критичний термін. Так що покваптесь, якраз час прийшов. Звичайно ж всі знають, що потрібно збирати і знищувати падалицю. Якщо це великі, майже стиглі плоди, то їх можна переробити. Але не залишайте їх на ніч у відрі, ящику. Шкідник успішно покине їх і виповзе. Комаха залишає падалицю вночі, тому важливо зібрати все до ночі або ввечері, тому що вранці це вже буде не ефективно. Якщо ви будите знищувати зібране закопуванням, то глибина повинна бути 50 см. Нагадаю і про необхідність очищати дерева від старої, відмерлої кори. Під деревом щось розстеліть, щоб була можливість зібрати очищене. Звичайно ж все потім потрібно спалювати. Оглядайте дупла, різні нерівності, тріщини. Також перевіряйте тару, сховища, всі місця можливої зимівлі шкідника. Коли обприскувати дерева для боротьби з яблуневою плодожеркою?
На жаль, при масовому заселенні саду цим шкідником доведеться вдатися обприскування, цього не уникнути. Терміни обробки такі: - Після цвітіння, - При масовому вгризанні гусениць в плоди, це через 10-12 днів після першого обприскування, - Через 10 -12 днів після другого. Застосовуємо інсектициди з урахуванням інструкції та часу до збору врожаю. Це можуть бути препарати ровікурт, карбофос, Децис, Шерпа, фастак, Сонет, Номолт. Щоб шкідник не пристосувався, чергуйте отрути при кожній наступній обробці. Застосовують і лепідоцид, дендробацилін, бітоксібацилін. Ці препарати бактеріальної дії. Потрапляючи в організм комахи, вони роблять її малоактивною, вона перестає харчуватися. Всі обприскування проводити тільки у вечірній час. А біопрепарати розводити водою не тепліше +15 ˚ С. Так само є різні рослинні засоби. Хоча і вони вимагають обережного поводження, тому що в заварюваних пропорціях можуть викликати отруєння і у людини. У період масової появи гусениць яблуневої плодожерки, а потім кожні 7 днів обприскувати розчинами з полину, помідорового бадилля. Для вилову використовують феромонні і світлові пастки, баночки зі зброженеми розчинами. Вилов метеликів яблуневої плодожерки зброженеми розчинами. Баночки (а зараз їх у нас залишається від всяких продуктів і хімії достатньо - зрізаємо щось на зразок стаканчиків) вивішують на висоті 1 -1,2 метра над землею в кроні дерев. Використовують для наповнення хлібний квас, молочну сироватку, відвари плодів. Наприклад. Можна взяти на 2,5 літра води склянку сухих яблук. Кип'ятити на повільному вогні до 20-30 хвилин, щоб добре виварити. Заповнити баночки і розвісити по деревах. Періодично розчин підливати. Якщо варити такий компот зі свіжих яблук, то для бродіння додати трохи цукру. Забродивший запах приверне не тільки цього шкідника, але і послужить для вилову інших. І зверніть увагу. Баночки потрібно наповнювати не більше ніж на половину, а то спіймані комахи виповзуть.
|