Дуже важливо правильно викопати, а потім відправити на зберігання бульбоцибулини гладіолусів. Адже осінь на порозі, в квітнику багато робіт. Звичайно, можна це зробити просто. Почекати поки рослина трохи підсохне, підмерзне. Викопати, обрізати, просушити і відправити на зберігання в сухе приміщення при температурі +3 - +12 ˚ С. Але давайте підійдемо до цього процесу більш серйозно.
Викопування бульбоцибулин гладіолусів проводять згідно сортам з середини вересня. Ранні копають не раніше 40 днів після цвітіння, пізні близько 50 днів. За цей час вони встигнуть визріти, та й дітки не так сильно будуть розсипатися. Можна почекати до перших заморозків. Але якщо чекати цих строків, особливо на півдні, то може відбутися зараження трипсами і грибковими захворюваннями. Останніми зазвичай прибирають посадки діток. При збиранні стебла зрізують над землею, залишивши 15 см.
При збиранні постарайтеся не змішувати сорти. Хворий матеріал необхідно спалити. Кращою погодою для прибирання можна вважати суху. Якщо треба копати, а йдуть дощі, то прибраний матеріал промивають водою. Коріння обрізати (у молодих рослин не повністю), тоді сушка буде йти швидше. Часто стару бульбоцибулину відокремлюють не відразу, а спочатку злегка просушують тиждень. Після викопування сушити матеріал під навісом пів місяця. Найкращими вважаються бульбоцибулини розміром 3,5 - 4,5 см, які ще не цвіли. Вони відрізняються тим, що не мають відмерлого квітконоса, а в центрі є брунька. А ось 4-5-ти річні цибулини краще відбраковувати. Вони часто хворі. Відрізняються зовні плоскою формою.
Якщо у вас є викопані бульбоцибулини гладіолусів, уражені хворобами, шкідниками, але їх вибракувати немає можливості (не розмножений ще сорт), то спробуйте поступити наступним чином. До здорової тканини потрібно обрізати уражені місця, кожен раз дезінфікуючи інструмент спиртом, формаліном, марганцівкою, потім посипати зріз деревною золою, можна змочити зеленкою.
Перед тим як відправити на зберігання гладіолуси, які пошкодили трипси, проведіть їх дезінфекцію після викопування. Можна застосувати замочування на пів години в розчині 70 грам фундазолу або 40 грам карбофосу на 10 літрів води, розчині марганцівки. Один і той же розчин можна використовувати для замочування трьох партій, але другий і третій раз час збільшити до 45 хвилин.
Можна провести дві обробки - одну від шкідників, іншу проти грибків. Від кліща - БІ -58 (на 10 літрів води 20 мл). Від інших шкідників обробити викопані гладіолуси одним з препаратів (доза на 10 літрів) - 5 мл Конфідору, 20 г хлорофосу, 1 мл карате, 10 мл актеллика, 3 мл децису. Протигрибкова обробка перед зберіганням - 40 г фундазолу, 30 г перманганату калію, 20 г Бенлату. У будь-якому з розчинів тримати посадковий матеріал 30 хвилин.
Але це треба робити в умовах відкритого простору, не в домі. Адже отрути токсичні, при просушуванні буде отруйним випаровування. Так само зберігати такий матеріал поблизу житлових приміщень не бажано (в крайньому випадку в умовах квартири використовувати не засклений балкон). Тому щоб вберегти себе від отруєння можна використовувати настій календули або чорнобривців. Для його приготування витримати дві доби замочену теплою водою подрібнену сировину. Нею набити половину відра, а потім долити до верху водою. Після проціджування замочити цибулини на 10 годин. Можна також настояти добу в відрі води 300 грам подрібненого часнику. Процідити і потім використовувати як настій квітів.
Як вже говорилося вище, при зберіганні гладіолусів необхідно дотримуватися температури не вище +12 ˚ С, вологості 70%. Якщо вона буде вищою, то рослина не буде цвісти або буде мати багато стебел. Тримають цибулини в коробочках з доступом повітря, в сітчастих мішечках. Якщо ваш матеріал здоровий, то можна зберігати в поліетиленових пакетах. Гладіолуси просушити, скласти, пересипавши тирсою. Пакети запакувати праскою. Іноді зберігають в ямах, подібно овочам. У піднятому місці ділянки вирити яму, під тару покласти дренаж, можна стебла соняшнику. Біля тари поставити пучок стебел кукурудзи чи соняшника, це буде витяжка. Потім зверху закопати шаром грунту товщиною 50 см. Зверху зробити щось типу даху, наприклад, покласти невеликий шматок плівки, щоб в ємність не затікала вода. Якщо зими морозні і безсніжні, то зверху потрібно буде прикрити ще соломою, сухою травою, стеблами. Гладіолуси, що зберігаються таким чином, викопати на початку березня.
Переглядайте посадковий матеріал хоча б раз на місяць. Підсушіть, якщо він відсирів.
|