Дуже часто виникає питання про терміни посіву овочів. Початківців городників цікавить, яка температура необхідна для вирощування тих чи інших овочів, при якій температурі рослина може загинути. Остільки для кожної місцевості існують свої терміни, то краще всього орієнтуватися на особливості росту і розвитку кожної рослини. Майже повсюди добре вдаються холодостійкі культури - селера, петрушка, кріп, морква, редис, буряк, боби, горох, багаторічна цибуля, капуста. А ось огірки, томати, дині, баклажани, перець припиняють зростання при зниженні температури, а при заморозках, навіть короткочасних, гинуть. Так само не у всіх районах можна отримати урожай пізньостиглих сортів цих овочів. Так при короткому літі і значних перепадах температур встигають дозріти лише скоростиглі сорти. Це відноситься і до пізньостиглих сортів цибулі та часнику. Тобто єдиним виходом буде використання укриттів.
Оптимальні температури для висадки розсади та визначення строків посіву овочевих культур. Корисні поради городникам початківцям.
Кавун. Насіння проростає при +18 ˚ С, для росту +30 - +35 ˚ С. Зростання затримується і зупиняється при +15 ˚ С і нижче. Сходи гинуть при температурі нижче 0, а дорослі рослини при +3 ˚ С.
Баклажан. Проростає +22 ˚ С, розвиток +20- +30 ˚ С. При температурі вище +28 ˚ С і нижче +13 ˚ С тривалий час рослина зупиняється в рості, опадають квіти і зав'язі.
Боби. Для насіння +3 ˚ С, для росту +20 ˚ С. При +25 ˚ С опадають зав'язі. Переносить заморозки до -4 ˚ С.
Горох. Проростання +2 - +6 ˚ С. Заморозки до -6 ˚ С переносить, але тільки якщо вони короткочасні. У спеку може скидати квітки.
Диня. Для насіння +16 ˚ С, для росту +25- +35 ˚ С. При температурі нижче +15 ˚ перестає зростати, а при 0 ˚ С гине.
Кабачки, патисони, гарбузи. +10 ˚ С - для насіння, +25- +35 ˚ С - для рослини. Найменша +12 ˚ С. При морозі гине.
Капуста. Може проростати навіть при +3 ˚ С. Але все ж оптимальна близько +20 ˚ С. Така ж підходить і для розвитку. Дорослі рослини переносять заморозки до -7 ˚ С. Переносить і короткочасні заморозки загартована розсада. Але якщо холодна температура від +3 до +12 ˚ С довго впливає на молоду рослину (3-4 листа), то можуть з'явитися квітконоси. При високих температурах зростання може припинятися (особливо у цвітної і броколі) і врожайність знижуватися.
Морква. Проростає при +4 ˚ С, оптимальна температура для росту +15 - +22 ˚ С. Коренеплоди пошкоджуються при зниженні нижче 0 ˚ С, а ось сходи витримую заморозки до -4 ˚ С, дорослі рослини переносять -7 ˚ С.
Огірок. +13- +15 ˚ С для насіння. Росте при +25- +30 ˚ С. Опадають квітки і припиняється ріст +13 ˚ С, при +8 С загниває насіння в грунті, рослина гине від хвороб. Так само не росте і не плодоносить при підвищенні за +40˚ С. Під час заморозків гине.
Пастернак, петрушка, селера. Насіння проростає при +2- +4 ˚ С, а для дорослих рослин +15- +20 ˚ С. Витримують заморозки сходи до -4 ˚ С, дорослі -7 ˚ С.
Перець. Теплолюбний, добре проростає від +18 ˚ С, але краще витримувати +25 ˚ С. Для росту необхідно +20- +25 ˚ С, а вже при +13 ˚ С, процеси в рослині сповільнюються, при +0,5 ˚ С гине. При перегріві грунту обсипаються зав'язі і квітки, також зупиняється розвиток.
Ревінь. Для проростання насіння і росту оптимальна температура +12 - +15 ˚ С, але проростає і при +3 ˚ С. Корінь зимує при -30 ˚ С, тому зелень у ревеню з'являється дуже рано, майже з-під снігу.
Редис, редька, ріпа. Сіяти при +8 ˚ С, хоча сходи переносять -4 ˚ С. Але може при тривалій дії холоду і перепадах температури стрілкуватися. Для дорослих рослин редиски оптимальними будуть +18- +20 ˚ С.
Салат. Переносить заморозки до -5 ˚ С, зростає при +5 ˚ С. Але найкраще вдається коли +15- +20 ˚ С.
Буряк. Так як при тривалому зниженні температури утворює квітконоси, то вимоги до температури під час посадки будуть вищі, ніж у інших холодостійких овочів. Сіяти тільки при прогріванні грунту від +6 ˚ С, краще обробленими, але не поключеним насінням. Оптимальними для росту будуть +15- +25 ˚ С. Сходи пошкоджує мороз за -3 ˚ С.
Томат (помідор). Теплолюбна культура, яка вимагає для проростання насіння +20- +25 ˚ С (мінімально +12 ˚ С). Добре росте помідор при денній температурі коло +24 ˚ С, нічний +18 ˚ С. При підвищенні обпадають бутони, при зниженні до +15 ˚ С перестають цвісти, а нижче +10 ˚ С рости. Томати гинуть коли градусник опускається за відмітку +2 ˚ С.
Кріп. Проростає при +3 ˚ С, зростає +15- +20 ˚ С.
Квасоля. Її не сіють рано. Насіння при холоді і підвищений вологості загнивають в грунті. Сходи будуть лише при +15 ˚ С. гинуть при найменшому морозі. Добре росте і розвивається при +18- +25 ˚ С. Якщо довго стоїть засуха і спека, то опадає листя. Якщо ж довго прохолодно, то квасоля починає хворіти.
Часник. Більш стійкий до холоду, ніж цибуля. Переносить заморозки до -4 ˚ С. Озимі сорти зимують під снігом, а ось без укриття мульчею в сильний мороз можуть загинути. На початку росту підійде і +10 ˚ С, а от при зростанні зубчиків бажано щоб було +15- +20 ˚ С. Під час дозрівання будуть оптимальними +20 - +25 ˚ С.
Шпинат. Проростає при +3 ˚ С, зростає +15 ˚ С. Як що вище +20 ˚ С, то зазначається стеблування. Витримують сходи шпинату короткочасний мороз до -7 ˚ С.
Щавель - рослина добре зимуюча під снігом, холодостійка. Насіння дають паростки при +3 ˚ С. Але оптимальною для зростання все ж вважається температура +15- +23 ˚ С. Листя переносять заморозки до +6 ˚ С. З наступом спеки дає квітконоси. Так само збільшується вміст щавлевої кислоти.
Цибуля. До тепла маловимоглива, але при довгому впливі низьких температур схильна до стрілкування. Чорнушка проростає при +7 ˚ С. але при вирощуванні через розсаду чорнушці створюють умови з +18- +24 ˚ С. Після сходів знижують. При вирощуванні цибулі на зелене перо для зростання підтримують +16 - +20 ˚ С. Цибуля - батун. Добре переносить зиму і витримує до -10 ˚ С. проростають насіння при +3 ˚ С, листя відростає +1 ˚ С, але оптимальні для насіння, росту і розвитку все ж умови від +15- +24 ˚ С. Цибуля багатоярусна. Сприятливими будуть +10- +15 ˚ С.
|