Посадка інжиру, вибір місця, спосіб горизонтального формування для зручності укриття на зиму
Посадка інжиру пов'язана з особливостями його розвитку і залежить від того, чи потрібно буде вкривати на зиму. Почнемо з підбору місця. Воно повинно бути сонячним, тому що культура світлолюбна, любить добре прогріті, захищені від північних вітрів ділянки. Ідеальними будуть незатінені місця на південних схилах.
Якщо умови вашої місцевості потребують укриття рослини на зиму, то посадку інжиру проводять часто під кутом 30 - 45 ˚. Коріння направляють на північ. Розташування під таким кутом спрощує нахил до грунту гілок під час укриття. Але пам'ятайте, деревина смоковниці після восьми років вже погано гнеться, може зламатися. Тому просто проводите періодично омолодження куща, вирізаючи старі пагони. Омолодження (наростання молодих пагонів) відбувається дуже швидко, ви не втратите в урожаї.
Частіше переважає осіння посадка інжиру. Проводять її до настання морозів, залежно від регіону це жовтень - початок листопада. Щоб зберегти молоді пагони від вимерзання, проведіть укривання. Зв'яжіть пагони в пучок і накрийте підручними рослинними матеріалами, але так щоб був зазор між ґрунтом. Молоді пагони гірше переносять мороз, ніж дорослі рослини. Тому навіть при - 5 - - 7˚С можуть загинути. Тому в перший рік знадобитися великий укривний шар, навіть до 40 см. Звичайно посадку фігового дерева можна перенести і на весну, ну тут вже як вийде.
Горизонтальне формування крони, служить для просування теплолюбних культур в північні регіони з помірним кліматом. Вирощування інжиру потребує деякого клопоту, але урожай солодких, корисних плодів компенсує витрати часу.
У інжиру плоди наростають до самих холодів і не всі встигають визріти. Можна їх зберегти до весни, якщо акуратно накрити, добре утеплити рослину. Навіть якщо плоди взимку обламаються, з настанням потепління вони будуть з'являтися з новою силою.
Особливості посадки інжиру й укриття на зиму при вирощуванні в саду в траншеях
Часто в більш холодних регіонах вирощують інжир у відкритому ґрунті як траншейну культуру. Такий метод вирощування субтропічних культур відомий вже давно, але рідко застосовується в домашніх умовах. В саду або відведеному спеціально місці риють траншеї глибиною і шириною близько метра. Підбирають місце куди не стікатиме взимку та під час зливи вода. Фіги садять всередину траншеї. Висоту куща підтримують невелику, щоб перед морозами можна було гілки трохи обрізати, нахилити та накрити схрон зверху. Викладають шар дощок, потім накривають плівкою, руберойдом (щоб не затікала вода), зверху насипають шар землі або залишки рослин. Навесні всю конструкцію розбирають, проводять санітарну обрізку та здійснюють подальший догляд за інжиром. Такий спосіб дуже зручний і дозволяє зберегти посадки фігового дерева в умовах морозних зим.
Інжир - укриття на зиму, різні способи
При вирощуванні інжиру, укриття на зиму може бути різним. Все залежить від висоти куща чи дерева, способу посадки, клімату. Щоб зберегти гілки від морозів використовують землю, рослинні залишки, навіть зводять тимчасові будиночки укриття. Розглянемо окремо різні варіанти.
Для укриття інжиру на зиму можна використовувати шар землі (як це часто роблять з трояндами або виноградом). Це спосіб простий, але доводиться багато перекидати землі. Гілки зв'язують, пригинають, утримуючи на деякій відстані від землі за допомогою прив'язаного вантажу, або розміщуючи під дугою з товстого дроту. Зверху укладаються в'язанки або циновки з очерету, шару сіна. Далі йде шар землі. Після випадання снігу, накидати його так само на укриття.
Якщо ж зими не стабільні, часті відлиги, морози без снігу, то краще нахилені гілки накрити рослинним шаром, руберойдом, а потім накидати землю. Стежимо, щоб не було отворів, через які буде проникати холодне повітря.
Іноді навколо куща просто будують укриття у вигляді будиночка - ящика і утеплюють його. Так і проходить зимівля.
Щоб укрити інжир на зиму, краще всього формувати його у формі куща. При наближенні морозів, пагони пов'язують в снопики, як можна акуратніше проводячи цей процес, потім пригинають до землі та використовують різні матеріали для укриття. Але на землю не укладайте, щоб не було випрівання та гнилісних процесів від можливої вогкості. Обставляють з усіх боків снопиками з кукурудзи, сорго, соломи, скручених пучків трави. Як укриття можуть бути використані гілки хвойних дерев. Якщо будуть щілини, то забийте їх листям, соломою. Коли є сніг, просто накидайте його на укриття. Це теж хороший утеплювач.
Але не всі можуть похвалитися сніжними зимами, що робити тоді. Просто зберіть листя в саду, залиште до холодів. А потім накидайте на укриття товстим шаром (до 25 см). Можна скористатися заготовленою заздалегідь висушеною травою (сіном).
Іноді садівники припускаються помилки, коли при вирощуванні інжиру у відкритому ґрунті в саду для зимового укриття використовують плівку. Це може бути не ефективно і навіть небезпечно. Під плівкою буде занадто висока вологість, а може виявитися навіть не тепліше, а більш морозно, тому що не маючи виходу застоюється холодне повітря. При інших способах укриття також потрібно не допускати протягів, інакше рослина швидко замерзне.
Пошкоджувати пагони фіги можуть і весняні заморозки, і тимчасові зниження температури на кілька днів. Якщо у вас такі зміни в погоді бувають, то після танення снігу відразу не знімайте все укриття. Звільніть від нього лише частково, це дасть приплив повітря та буде запобігати випріванню. Слідкуйте за прогнозом погоди і за необхідності закривайте. Укриття можна прибрати повністю, коли встановиться постійна температура не нижче 0 ˚.
Догляд за інжиром після посадки
При посадці інжиру враховуємо, що до складу ґрунту він не дуже вимогливий, але на засолених, важких глинистих або заболочених ділянках росте погано. Вимагає поливу, якщо у вас мало дощів, тому що відноситься до вологолюбних культур. Нормально закріплюється корінням на кам'янистих ґрунтах (наприклад, у Криму), зростає на гірських схилах. З роками коріння розростаються, проникають глибоко в грунт, забезпечують рослину необхідними живильними елементами. Тоді й відпадає потреба в підгодівлі, а при достатній кількості дощів в поливах. Перші ж роки обов'язково при догляді за інжиром приділіть увагу вологості землі, культура вологолюбна. Поливайте помірно, вносите мінеральні добрива. Це допоможе смоковниці швидше зміцнитися, наростити пагони.
Фігове дерево дає багато порослі, стабільний приріст, швидко відновлюється після обмерзання. Плоди утворюються на всіх пагонах - молодих, старих, жировиках. При догляді за інжиром все ж краще жировики вирізати, щоб вони не відбирали на себе зайві сили, і плоди швидше дозрівали.
|