Корисні поради - город, сад, дім.                                                     РУССКИЙ
Четвер, 21.11.2024, 18:14
Головна               ПРО МЕНЕ ТА САЙТ, МІЙ ЩОДЕННИК                  | RSS

НОВИЙ РОЗДІЛ САЙТУ УРОКИ РУКОДІЛЛЯ
Розділи сайту

Пошук

Популярні запити

Меню сайту

Головна » Статті » Сад

Шовковиця (морва, тутове дерево) - вирощування, догляд

Тутове дерево, шовковиця, морва - невибаглива рослина для вирощування в саду, на дачі

Тутове дерево, морва, шовковиця - як не називай, а вирощування та догляд від цього не зміняться. Адже це різні назви однієї й тієї ж самої рослини. У Китаї її вирощували більше 5 - ти тисячі років тому назад. Привертали увагу людини не тільки ягоди шовковиці, а й листя. Адже саме листям харчується тутовий шовкопряд, що має велике значення в народному господарстві (виробництво шовку). 
Плід складна кістянка, яку ми називаємо ягода шовковиці, може досягати 4 - 5 см в довжину. Має приємним смак, різноманіття кольору, форми. Є один недолік - погано зберігаються, практично не піддається транспортуванню. 

У нашій місцевості (помірний пояс Європи) найчастіше зустрічаються два види шовковиці - біла і чорна. Уточнимо, назви отримані не від кольору ягід, а від кольору кори дорослого дерева. 

  • - Біла шовковиця має кору світлу, сірувату, ягоди червоні, кремові, білі, темні майже чорні, фіолетові 
  • - Чорна шовковиця відрізняється темною корою, має завжди чорні ягоди 

Посадка шовковиці

У дикому вигляді зустрічається в Кореї та Китаї, в культурному займає південні регіони. При вирощуванні шовковиці враховуємо, що вона любить сонячні місця, посухостійка, витримує заморозки до - 30 ˚С. На бідних ґрунтах гірше росте, погано вкорінюється. Пізні весняні заморозки пошкоджують всі частини, навіть молоді пагони. Сорти з великими бруньками переносять їх легше. Примерзла рослина швидко відновлюється та відростає. 

Посадку шовковиці здійснюють на відстані 5 метрів одна від одної. При кущовий формі вирощування це відстань між рядами буде менше приблизно метра 3. Кущі розміщуємо в ряду через 50 см. З густо посаджених тутових дерев можна сформувати живопліт (особливо формуючи кущем). Посадкова яма готується за загальними правилами з використанням мінеральних добрив, перегною, компосту. Кореневу шийку не заглиблювати, це часто призводить до загибелі при зайвій вологості. 

шовковиця вирощування, догляд

Формування, обрізка тутового дерева

Ми звикли до того, що шовковиця це велике дерево, яке займає своєю кроною величезну площу. В селах часто крона накриває весь двір або частину саду. Висота досягає 18 метрів. Такі розміри лякають. Але не будемо впадати у відчай, тому як є безліч менш звичних для нас форм вирощування шовковиці - куляста, пірамідальна, плакуча. Вони декоративно виглядають, дають смачні, корисні ягоди, займають мало місця на ділянці. Для годівлі шовкопрядів потрібні листя, а ягоди можуть зовсім не цікавити. Тоді вирощують шовковицю в першу чергу тих форм, що мають соковите, велике листя. Часто за допомогою обрізування надають морві форму куща, та обривають для годування комах листя вручну. 

Обрізка шовковиці, формування не має якихось особливостей. Штамб залишають від 50 см до півтора метрів. А значить і крона буде вища або нижча, залежно від штамба. Проводять проріджування, санітарні обрізки. З часом потрібно чистити штамб від старіючої кори. Все що псує форму крони - видаляємо. Шляхом обрізки досягаємо, щоб нижні гілки не лягали на землю (схильні до провисання) або підставляємо опори. Основну обрізку проводять наприкінці зими або на початку весни. Іноді ще проводять формуюче проріджування, укорочення пагонів наприкінці липня. 

Шовковиця - вирощування та догляд

Якщо говорить про полив, то основна маса отриманої вологи повинна припадати на першу половину літа. В цей час вносимо добрива. Можна використовувати не тільки повні мінеральні добрива, а й переброджені розбавленні розчини з гною або пташиного посліду. З другої половини літа поливи припиняють. Це допоможе деревині добре визріти, дерево краще перенесе холодну зиму. В догляд за шовковицею в цей період включаємо полив тільки в разі сильної спеки, засухи. Це допоможе уникнути передчасного опадання листя, що останнім часом часто спостерігається влітку в умовах півдня. 

Часто люди скаржаться, що кілька років вирощують шовковицю, догляд за нею хороший, дерево росте, а плодів немає. Справа не в умовах зростання або відсутності комах. Для запилення морві комахи не потрібні, достатньо вітру. У чому ж тоді причина. А вона проста. Тутове дерево має чоловічі та жіночі квіти. Тому виділяють дводомні й однодомні рослини. В однодомних на одній рослині знаходяться чоловічі та жіночі квітки. А ось у дводомних є дерева з чоловічими, а є з жіночими квітками. Якщо вважати що плодоношення наступає приблизно через 5 років після посадки, то саме тоді й дізнаєтесь, яким є ваше дерево, чи будуть на ньому плоди. 
Цієї неприємності можна уникнути, вирощуючи шовковицю не з насіння, а розмножуючи живцями або шляхом щеплення. Також за допомогою щеплення можна поєднати на одному екземплярі гілки дерев з чоловічими і жіночими квітами. Цього достатньо для нормального запилення, а значить і для отримання соковитих, смачних ягід шовковиці. 

Тривалість життя деяких екземплярів досягає 300 і більше років. Тому вибираючи місце для посадки, варто подумати. Навіть якщо крона тутового дерева не буде великою, то падаючі ягоди можуть бруднити доріжки, лави під кронами, одяг людей і просто розводити на землі бруд. Також падалиця приваблює комах, особливо мух. Враховуйте це обов'язково при виборі місця. 
Збір врожаю розтягнутий за часом і припадає на першу половину літа. Часто під час масового дозрівання ягід шовковиці, під деревом натягують тканину, дрібну сітку або навіть просто укладають плівку на землю. Це полегшує збір врожаю, економить час, та й ягоди не так брудняться. Зібраний урожай використовують для різних заготовок на зиму, приготування вина, в лікувальних цілях. Посадивши шовковицю, ви жодного разу не пошкодуєте.

ПОДІЛИСЯ З ДРУЗЯМИ
Категорія: Сад | Додав: Даша (06.08.2014)
Переглядів: 7288 | Рейтинг: 2.2/4
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Рецепт на день
Кекс морквяний

(солодкі страви)
Борошно 2 ½ склянки
Морква середня 5 - 6 штук
Цукор 1 склянка
Молоко 10 столових ложок
Олія рослинна 2 столових ложки
Розпушувач для тіста 1 столова ложка
Яєчні білки 4 штуки
Сік апельсина 50 - 100 мл
Можна взяти 100 грам сухофрукт
Кекс морквяний


Наші групи

Домашні заготовки

Хвороби рослин
Наприкінці весна та на початку літа пошкоджує смородину та аґрус стовпчаста іржа.
стовпчаста іржа -->

Шкідники рослин
Не пропустіть на своюділянку злісного шкідника – оленку волохату.
оленка волохата

Пошук по тегам
сад (76)
СУП (13)

Цікаво

Статистика

Використання матеріалу, повне або часткове, можливе тільки при наявності активної гіперссилки © 2024 Конструктор сайтів - uCoz