Хрущі (східний та західний хрущ, травневий), личинки жука - вимагають постійної боротьби з ними, тому що ці шкідники саду та городу, пошкоджують ягідні, плодові і навіть декоративні й лісові породи. Не гидують вони й овочевими культурами. Личинка поїдає бульби картоплі та підгризає коріння практично всіх рослин. Завдає дуже великої шкоди суниці, поїдаючи її коріння. Доросла особина хруща відмінно літає і тому поїдає листочки, зав'язі і плоди. Може за пару місяців оголити все дерево. А личинки можуть привести до загибелі не тільки молоді, але й старі дерева. Хрущі поширені повсюдно, тому необхідно їх знати і вміти з ними боротися.
Травневий хрущ дуже помітний. Він великого розміру, близько 3 см. Колір темний, черевце чорне, надкрилки червоно - бурі. Черевце у східного хруща округле, а західного жука звужене. А от доросла личинка побільше, довжина 6 см, колір тіла біло - жовтий, а головки буруватий. Крім того вона має великі щелепи. У передній частині тіла три пари ніг, форма загнута у вигляді букви С. Але незважаючи на помітність боротьба з ними не проста.
Личинки і дорослі хрущі стійкі до дії морозу, тому що зимують на глибині до 1 метра і більше. Вилітають під час розпускання листя берези, масового цвітіння абрикос. Це час з другої половини квітня - травень. Удень їх можна побачити, тільки придивившись до листя, де вони сидять і харчуються. А от увечері вони перелітають, створюючи своєрідний гул. Після цвітіння яблунь самки починають відкладати яйця по 10-20 штук (всього близько 70) заглибившись в грунт на 20 - 40 см. Місця шкідник хрущ підбирає біля дерев, затінені грунти на півдні, пухкі, піщані. Глибоко оброблені, окультурені заселяє рідко. Так що враховуйте це при боротьбі. Через місяць з'являються з яєць личинки травневого жука. Поки вони невеликого розміру і бруднуватого кольору. Спочатку вони харчуються перегноєм, маленькими корінцями. А ось на наступний рік вже можуть завдавати відчутної шкоди, бо збільшуються в розмірі. Живуть вони й ростуть до 4-х - 5-ти років. З третього року життя стають ненаситними, можуть обгризати навіть кореневу шийку дерев і сприяти їх загибелі. Харчуватися починає рано навесні, коли грунт прогрівається на +14 ˚ С. Живуть личинки хрущів не глибоко, десь близько 5 - 20 см. Тому якщо ви знаєте що ваша ділянка заселена личинками хруща, то перекопка з перевертанням землі, допоможе вам вибрати шкідника. Це найпростіший, але дуже кропіткий метод боротьби. Заляльковуються личинки травневого хруща в червні - липні йдучи на глибину до півметра. І перетворившись там через півтора місяця в жуків, залишаються зимувати. Заходи боротьби з східними і західними хрущами, їх личинками.
Як сказано вище личинки можна вибирати із землі при перекопуванні. Це досить ефективний засіб і безпечний. Якщо ви бачите кущ суниці, що засихає, то підкопавши його, зможете прибрати шкідника. Рано вранці хрущі малорухливі, як би завмирають. Тому їх можна струшувати з дерев на розстелені під ними полотна. Але робити це треба рано ще до 9 години ранку. Так само вам можуть допомогти їжаки та птиці. Вони охоче харчуються цим шкідником. Шпаки, які так люблять об'їдати черешні, займаються і відгодівлею своїх пташенят личинками хруща. Але, на жаль, доводиться застосовувати й хімічні засоби. Якщо це промисловий сад, то коріння саджанців перед посадкою умочують в суміш з глини і води з додаванням базудина (100 мл 60% емульсії на 10 літрів води). Основні хімічні засоби боротьби з травневим хрущем спрямовані на дорослі особини. Тай то вони будуть дієвими тільки в період їх масового льоту, тобто застосовані перед і після цвітіння. Для цього використовують бітоксибацилін, інтра-вір, арріво, фастак, карате, політрин. Так само труднощі дії препаратів на жуків обумовлена тим, що обробку потрібно проводити вдень, а не вранці або ввечері, коли отрути найбільш дієві. Але ці комахи харчуються вдень, а ввечері перелітають, тому час обробки краще перенести на день. А ось личинки хруща можуть потрапляти в пастки. Для цього на ділянці робляться 25 – 35-ти сантиметрові довгі лунки і наповнюються перегноєм. Вони стануть привабливим місцем для зимівлі шкідника. А ви цим зможете скористатися. Розкидайте їх вміст з настанням морозу. Комахи, що забралися туди зимувати, загинуть. Також туди заповзуть і капустянки, і дротяники. Так що ефект потроїться.
|