Хто ж ще може пошкоджувати листя і пагони наших троянд, хто ці шкідники? Над трояндами з'явилися комахи схожі на невеликих бджілок до 6 мм - це дорослі особини під назвою трояндовий пилильщик (гребінчастий, слизовий, спадний). Трояндовий спадний пилильщик з'являється в кінці весни на початку літа. Усередині пагона розвивається личинка жовто - білого кольору з коричневою голівкою, пізніше можна побачити хід, що веде вниз з пошкодженої верхівки. Після цього пагони надломлюються і звичайно ж гинуть. Зимують в коконах в грунті. Якщо ви побачили, що верхівка пагона почала в'янути, то обріжте до здорової частини. Дивіться всередині йде хід, він і вкаже де здорове місце. Прибране спаліть. Трояндовий слизовий пилильщик. На початку літа пошкоджує личинка листя так, що від них залишається один скелет. Пізніше вони жовтіють і сохнуть. За своїм розвитком схожий з подібним шкідником вишні. Трояндовий пилильщик виходить в червні з лялечок, що зимують у землі. Якщо ви помітили на молодих пагонах тріснуту і підсохлу шкірку, викривлення, знайте, що тут вже відклала яйця самка шкідника. В кінці літа дає друге покоління. Блідо - зелені личинки довжиною до 2 см залишають від листя лише жилки, починаючи об'їдати їх з країв. Зовнішня прикмета - на спинці ряди з чорних блискучих щитків, які мають щетинки. Трояндовий гребінчастий пилильщик також вигризає у листя тканину. Темно - зелена личинка (черевце світліше) з рудуватою головою має 10 пар ніг. Найбільша шкода припадає на другу половину літа. Дає за сезон до 3-х поколінь. Часто окуклюється під опалим листям.
Заходи і засоби боротьби з пилильщиками, шкідниками троянд. Уражені пагони вирізають і спалюють.
Якщо пошкодження ще не носять масовий характер або ж просто для профілактики можна застосовувати народні засоби - настої болиголова, полину. Полин - це одна з найбільш ефективних рослин проти листогризучих шкідників. Тільки для кращого прилипання додавайте розчин з 40 грам господарського мила на відро рідини. Рослини 30 грам сушеної або 300 грам свіжої проварити 20 хвилин, настояти до охолодження. А ще краще приготувати витяжку, яку потім можна буде розводити водою. Для цього зазначену дозу полину залити відром води і поставити настоюватися на два тижні. Потім відцідити. Беремо літр розчину і доводимо до 10 літрів водою. Можна поливати по листю з лійки або обприскувати, додавши мило.
Коли цього буде мало, то скористайтеся хімічними засобами боротьби зі шкідниками, тобто інсектицидами - Актеліком, фозалоном, децисом та іншими.
Обробка грунту восени погіршує місця зимівлі лялечок і призводить до їх загибелі. Думаю про прибирання опалого листя вже і говорити не варто.
|