Якщо ви помітили на листках винограду опуклості, то знайте, це попрацював кліщ зудень повстяний. Помітити пошкодження легко, а от самого шкідника не так - то просто. Розмір повстяного виноградного зудня близько 0,2 мм і побачити його можна лише при збільшенні не менше ніж у 20-30 разів. Старе листя ушкоджують рідко, їм більше подобаються молоді. З'являються шкідники вже навесні, коли починають рости пагони. А зимують в лусочках бруньок, тобто на самій рослині.
На листках винограду опуклості будуть з верхньої сторони, а з нижньої - западини, вкриті білим або рожевим повстяним нальотом. Пізніше його колір змінюється на жовтуватий, поступово переходить від рожевого до темно - коричневого. Самка кліща повстяного виноградного зудня відкладає яйця між волосками нальоту. Там і будуть жити молоді особини шкідника. А в кінці літа мігрують на зимівлю до основи черешків листя. За сезон може давати декілька поколінь. Іноді зовсім не проявляє себе до середини літа. А потім охоплює молодий приріст листя. Вони скручуються, можуть підсихати. Порушується процес фотосинтезу, знижується урожай і погіршується якість ягід. При сильному зараженні кліщем опуклості на листках винограду зливаються. Може заподіяти шкоди і ягодам.
Заходи боротьби з повстяним зуднем винограду (кліщем).
Звичайно, якщо у вас спостерігалася поява на листках винограду опуклостей від роботи кліща, то бажано провести в період спокою (при температурі не нижче +5 ˚ С) викорінююче обприскування. Для цього використовують 2% ДНОК, 3% нітрафен. Їх використовують до набрякання бруньок.
Звичайно, приберіть і знищить всі рослинні залишки. Це один з головних профілактичних заходів для всіх рослин.
Раніше використовували колоїдну сірку для запилення порошком або як 1% розчин. Але тепер все частіше для боротьби з кліщем зудня винограду застосовують препарати акарицидної (на кліщів) дії та деякі інсектициди. Омайт (не системної дії), Нурел Д, фуфанон, Вертімек, Бі 58-новий, Катате ЗЕОН, Ортус та інші. При роботі з ними звертайте увагу на терміни очікування зазначені на упаковці.
Через їх шкідливість для організму в період дозрівання ягід все таки застосовують обприскування марганцівкою або сіркою (при температурі не вище +25 ˚ С).
|