На яблунях стали скручуватися і червоніти листя. З'явилися здуття. Що це таке хвороба або робота шкідників? Шкідника червоногалової попелиці на яблунях (так само буває на глоді) помітити і визначити легко. Адже характерною особливістю ушкодження будуть червоні здуття на листках, а якщо говорити точніше, то їх колір може бути червоно-вишневий або червоно - жовтий. Крім того ці здуття нагадують не маленькі крапки, а подібні довгастим валикам, дуже помітні. Листова пластина скручується на нижню сторону. При великому ураженні шкідником лист покривається повністю галлами, поступово засихає і обпадає. Так само шкідник завдає ушкодження і плодам. Ви побачите червоні плями.
Якщо подивитися ближче, то на таких листках добре видно колонії червоногалової (сірої) яблуневої попелиці. З другої назви зрозуміло, що комаха має сірий колір. Шкідник за сезон може давати до 4-х поколінь, причому мігруюча форма розвитку до осені знаходиться на бур'янах, а тільки у вересні прилітає на яблуні (глід) відкладати яйця. А ось не мігруюча весь час живе на дереві.
На товстих гілках під лусочками кори яйця зимують. Навесні (кінець квітня початок травня) з них виходять личинки, які поселяються на нижній стороні листа.
Заходи боротьби з червоногаловою попелицею на яблуні (глоді).
Якщо ви вже помітили здуття, листя яблуні стали скручуватися і червоніти, то терміново вживайте заходів. Хоча з цим видом шкідника ми боремося таким же чином як і з іншими попелицями. Тобто на службу в першу чергу повинні бути поставлені профілактичні заходи, що дозволяють зменшити чисельність будь-яких шкідників. І це в першу чергу залучення ентомофагів (корисних комах). Для цього посійте біля дерев, та й в міжряддях городу зонтичні рослини, наприклад, кріп. Корисні комахи, притягнуті його ароматом, будуть вести активну боротьбу з будь-якими видами попелиці на всіх рослинах саду, городу, квітника. Враховуючи, що червоногалова попелиця зимує під корою яблуні, хорошим профілактичним засобом у боротьбі з поширенням шкідника буде служити очистка штамбів і основ товстих гілок від відмерлих залишків з наступною побілкою. Можуть забиратися шкідники і в ловчі пояси. При їх огляді вибираємо корисних комах, а все інше спалюємо. Обов'язково вирізати поросль, жируючі пагони, вовчки. При великому заселенні цього шкідника необхідно провести ряд хімічних обробок. До розпускання бруньок проводять обприскування, в крайньому випадку, використовуючи викорінюючи препарати типу ДНОКу, нитрафену. Але вони дуже сильні, тому й шкідливі, обпалюють зелень. Зате діють на багатьох зимуючих комах і знищують хвороби. При роботі з ними дуже важливо витримати терміни (до розпускання бруньок) і температуру обприскування. Особливу увагу приділити змочуванню штамба, щоб рідина потрапила в усі тріщинки. Після розпускання бруньок застосовують дозволені для використання в приватному секторі інсектициди, причому витримуючи строк до збору врожаю не менше 15 -30 днів (дивіться на упаковці). Якщо ж шкідників мало або були раніше, а ви просто хочете провести обприскування з метою профілактики, то використовуйте народні засоби боротьби з попелицею. Це різні рослинні настої і відвари, які досить ефективні та малотоксичні для людини. Але все ж при роботі з ними так само дотримуйтесь правил безпеки, використовуйте засоби захисту дихальних шляхів та шкіри. Так що нехай вас не лякають листя яблуні, які скручуються і червоніють. Звичайно, приємного в цьому нічого немає, але ми ж знаємо що треба робити.
|