Боротьба зі шкідниками смородини може стати запорукою хороших урожаїв. Бруньковій кліщ - дуже небезпечний шкідник смородини. Якщо з ним не боротися, то можна втратити багато врожаю, а то і всі посадки. В одній бруньці чисельність кліща може досягти до 8000 штук. У першу чергу він вражає чорну, рідше червону і білу смородину. Розмір дуже маленький, не помітний на око. Самка довжиною до 0,3 мм. Має пару ніг, колір білий з молочним відтінком. Форма червякоподібна. Самки стійкі до низьких температур, добре зимують. Тому починають відкладати яйця дуже рано весною.
Поселяючись в бруньках, кліщі викликають їх загибель. Рослина не тільки відстає у розвитку, але і уражається мікроплазменним захворюванням - махровістю. Цей шкідник смородини переносить махровість з хворих рослин на здорові. Виявити його просто. Уражені бруньки будуть помітно відрізнятися за формою і розміром. Вони так сильно роздуваються, що лусочки розходяться, з-під них виглядають зелені листочки, як листя качана капусти. Пізніше вони засихають. У такій бруньці можна побачити кліща тільки використовуючи лупу, що збільшує в 10 разів.
З ранньої весни самка брунькового кліща, шкідника смородини, протягом місяця відкладає яйця. Приблизно через тиждень - півтора з них виходять личинки. До масового цвітіння смородини личинки перетворюються в дорослі особини. Якщо пошкоджені бруньки не прибрані, тоді шкідник,що знаходиться в них дає нове покоління. Вони переселяються на початку цвітіння в бруньки,що формуються. В цей час можна їх бачити у вигляді білого нальоту на пошкоджених частинах рослини. Заходи боротьби з шкідником смородини - бруньковим кліщем.
У першу чергу основний спосіб це ручне видалення усього що деформовано та роздутого з наступним спалюванням. Робити це необхідно до розпускання бруньок пізньої осені чи ранньої весни, до розселення шкідника. Якщо враження сильне, то вирізують всю гілку. Іноді доводиться видаляти і весь кущ. Причому все викопане на підстилці переносять подалі й спалюють. А грунт обробляють відваром з 2 частин сірки, 1 частини гашеного вапна, 17 частин води. Це варять на повільному вогні 1годину та 10 хвилин. Можна обробити розчином на 10 літрів води 150 грам колоїдної сірки. Інвентар, руки промити розчином хлораміну, засобом з хлоркою "Білизна". Можна застосувати для боротьби з шкідником смородини повне омолодження, тобто вирізання всього куща. Зверніть увагу на заготовлювані живці, беріть їх тільки від здорових рослин. Адже один із способів поширення цього злісного шкідника - це перенесення з посадковим матеріалом. Крім того знезаражують живці витримуванням 15 хвилин у воді при температурі +45 ˚ С. Уражені кущі не придатні до розмноження. Якщо ваші рослини смородини будуть сильні, то і менше будуть пошкоджуватися шкідниками. Недоглянуті, не удобрені посадки з часом перетворюються на розсадник хвороб і шкідників. Тому вчасно вносьте мінеральні добрива і гній під кущі. Весняне внесення гною або азотних добрив підвищує стійкість ягідника до кліща. При слабкому заселенні шкідником як засіб боротьби застосовують обприскування смородини препаратами сірки перед цвітінням. При сильному ураженні повторюють обробку відразу після цвітіння, потім ще через 10 днів. Так само застосовують народні засоби - настої і відвари рослин. Настояти 10 грам подрібненого часнику в 10 літрах води. Додати 40 грам господарського мила для прилипання. Можна обробити 10% карбофосом, сульфарідом (близько 70 грам на 10 літрів води). Основні ознаки наявності шкідника смородини - брунькового кліща.
Бруньки рослини збільшені до 1 см в діаметрі. Колір блідо - жовтий. Форма качанчики капусти, тому що вони розтріскуються. Засихають, так і не розвинувшись.
|