Часто вподобаний сорт не можливо купити знову з якихось причин. Виникає питання - як виростити насіння капусти в домашніх умовах? Хтось скаже, навіщо це робити. Але завжди знаходяться любителі городники, дачники, які не сподіваються на торговельні мережі та хочуть отримувати насіння самі. Ну що ж, це цілком можливо.
Всі ми знаємо, що білокачанна капуста культура дворічна. А це означає, що в перший рік виростає качан, а цвіте вона на другий. Для насінництва не підійдуть гібридні сорти. І якщо не знаєте сорту, то в підсумку може чекати розчарування.
Виростити насіння капусти в домашніх умовах заняття клопітке. Це культура запилюється перехрестно. Тобто, маючи поруч (не тільки у себе, навіть у сусідів) насінники інших сортів, можна отримати не красені качані, а криве страшко.
Переконалися що це не гібрид, врахували просторову ізоляцію, приступимо до відбору. Влітку спостерігаємо за рослинами. Відзначаємо здорові екземпляри, великого розміру, форми, відповідної даному сорту.
Головне це зберегти маточники взимку. Збирати потрібно до перших заморозків. Це важливо, не допускайте підмерзання. Діємо за допомогою лопати, викопуємо, зберігши якомога більше коренів і землі. У домашніх умовах прибрану для вирощування насіння капусту зберігають у підвалі, краще при температурі близькій до нуля. Коріння прикопують у вологий пісок і стежать, щоб головки не торкалися одна одної.
Є досвід зберігання маточників білокачанної капусти на вулиці в буртах, ямах. Місце влаштовується за тим же принципом, що і для зберігання взимку капустяних головок. За посиланням ви можете ознайомитися з таким способом. Особливо він актуальний при великих об’ємах.
На добре підготовлені грядки відправляємо маточники якомога раніше. Тим паче капуста культура холодостійка. Запам'ятайте, не можна поруч садити не тільки різні сорти білокачанної капусти, але й червону, кольорову, брюссельську та інші відібрані для одержання насіння (перезапиляться). Протягом літа догляд буде самим звичайним, полив, підживлення, боротьба зі шкідниками та хворобами. При вирощуванні насіння капусти особливо докучає хрестоцвітна блішка. Але ми можемо сміливо проводити обробки, адже це не продукт для харчування. Не затримуйтесь в боротьбі з нею, за добу всі молоденькі листочки цей шкідник може перетворити на висохле «мереживо».
У міру дозрівання перших стручків, може з'явитися ще один, абсолютно нежданий шкідник - горобець. Потрібно подбати про відлякування птахів від посадок. Наприклад, підвішуйте зіпсовані СД диски. Вони мерехтять на сонці та лякають птахів.
Насіннєві стебла можуть бути високими та важкими, тому краще підв'яжіть їх до опори. Якщо посадка займає довгий ряд, то натягніть шпалеру та підв'язуйте.
Спостерігайте за процесом дозрівання стручків. Вони сохнуть не одночасно і можуть відкриватися, розсипатися. Насіннєві стебла зрізайте вчасно і тоді втрати насіння не буде.
|