Розмноження люпину
Один з найпростіших способів отримання квітки люпину багаторічного це вирощування з насіння. Його боби швидко сходять, іноді навіть потрапивши в землю самосівом. Але, на жаль, рослина так легко перезапилюється, що, наприклад, білу форму при насіннєвому розмноженні ви швидше за все втратите. Тому давайте поговоримо - як же взагалі можна розмножувати люпин.
Способи розмноження люпину:
- Люпин - вирощування з насіння
- вегетативне розмноження люпину
- діленням куща
- брунькою поновлення
- живцюванням бічних пагонів або прикореневих розеток
Люпин - вирощування з насіння
Бачите як багато способів. Давайте почнемо з простого.
Для розмноження люпину багаторічного застосовують вирощування з насіння. Його можна висівати у відкритий грунт під зиму (пізньої осені підзимовий посів, коли будуть перші заморозки) або ранньою весною відразу після сходу снігу (головне підготувати грядку з осені). Квітникарі любителі частіше використовують розсадний метод, щоб розсаду отримати до потрібного терміну. Її легше висаджувати на постійне місце, не пошкодивши стрижневий корінь.
Не забуваємо, що рослина дружить з азотофіксуючими бактеріями. Щоб підтримати це сусідство, візьміть невелику кількість перетертих висушених коренів люпину і змішайте з насінням. Підготуйте грунт з суміші торфу, садової або дернової землі, піску у відношенні 1: 1: 0,5. Висівати потрібно в індивідуальні чарунки, розсадні горщики - так краще буде приживатися рослина після посадки. Сіємо ранньою весною. При посіві сухим насінням сходи часто недружні. Тому можна застосувати пророщування. А коли побачите, що насіння почало ключитися, висівайте. Через пару тижнів при підтриманні вологості, з'являться перші паростки.
Стрижневий корінь дуже швидко набирає довжину, тому не варто зволікати з пересаджуванням. Переросла стара розсада гірше приживається. В квітник в травні розміщують молоді рослини при наявності 5 - 6 листків. Відстань між кущами близько 40 см.
Вегетативні способи розмноження люпину
При видимій простоті вирощування люпину з насіння, є в цьому способі один недолік - немає гарантії отримання квітки того ж відтінку, що має материнська рослина. Тобто як пощастить. А якщо вам важливий колір, тоді використовуйте різні способи вегетативного розмноження.
Ділення люпину. У дорослих і ще не дуже старих рослин при постійному підгортанні добре наростають бічні розетки. Тому влітку можна кущ розділити і посадити діленки на нові місця. Викопати буде важко, доведеться постаратися.
Бруньки поновлення люпину. Якщо не хочете копатися і ризикувати що не приживеться, або хвилюєтеся, що сильно пошкодите корінь і рослина загине, то використовуйте наростаючі бруньки поновлення. Вони знаходяться біля основи стебла. Для такого вегетативного розмноження люпину потрібно акуратно ножем з гострим лезом вирізати разом зі шматочком кореневої шийки таку бруньку. Коли побачите, що нирки стали набухати, проводите операцію. Посадіть її в розсадний горщик з рихлим піщаним ґрунтом. На утворення коренів потрібно близько місяця. Потім можна посадити на постійне місце.
Живцювання люпину. Ще один із способів отримання нових рослин люпину вирощування розсади з бічних пагонів, що йдуть з пазух листя. Влітку їх використовують для живцювання. А навесні з бруньок біля основи куща ростуть прикореневі розетки, які теж можуть послужити живцями. Для вкорінення так само буде потрібен піщаний грунт, підтримання тепла, вологості, помірне сонце.
Після вкорінення висаджують квітку на постійне місце. Вона швидко починає розвиватися і радує пишним цвітінням від початку літа до самих морозів.
|