Дуже гарна квітка сімейства складноцвіті - ліатрис. Посадка, догляд, вирощування з насіння та вегетативно доступні та дають можливість оздобити свої клумби такою красою. Кореневища бульбоподібні, невеликого розміру, мають на верхній частині багато бруньок. Рослина відноситься до зимуючих багаторічників. Висотою може бути майже до 2-х метрів. Відмирає з наближенням холодів, а відростати починає приблизно в квітні - травні.
Вирощуючи ліатрис пам'ятаємо, що це світлолюбна, зимостійка квітка. Не любить перезволоження, але і погано переносить посуху. Можуть загнити кореневища, якщо буде застій води. У посушливі роки, з недостатніми поливами втрачає декоративну привабливість. Полюбляє багатий, пухкий грунт.
Дуже красива рослина, що дозволяє довго милуватися цвітінням, тому що бутони розкриваються поступово. Зібрані вони в колос довжиною до 40 - 60 см. Гамма кольорів - рожева, пурпурна, з блакитними і синіми відтінками, може бути білою, біло-кремовою. Період цвітіння червень - серпень, тобто літо.
Розмноження ліатрису. Вирощування з насіння починається з весни. Посів проводять в холодні парники, рідше у відкритий грунт. Терміни з кінця березня на початку квітня. Проблеми з пророщуванням полягають у тому, що утворюється насіння хоча і регулярно, але часто буває неповноцінне. Велика кількість щуплих, порожніх, що дають схожість нижче 50%. До середини осені проходить вирощування ліатрису з насіння на спеціально відведеній грядці. Після в'янення молоді кореневища викопують. Пересадити на нове місце можна їх як восени, так і навесні. Цвісти будуть тільки ті, які досягли розміру не менше 6 см в діаметрі. Решта вимагають дорощування. Тому краще провести сортування.
При посадці ліатрис кореневищами витримують відстань 15 - 20 см, глибину 5 - 10 см. Може рости на одному місці 3 - 4 роки. Поступово коріння оголюються, старіють. Тому через 3 - 4 роки в березні - квітні проводять поділ і пересаджування (іноді поділ старих рослин проводять і восени). Також при догляді за ліатрисом необхідно проводити щорічно підсипку землі, підгортання. Це допоможе уникнути оголення кореневища.
При зниженні інтенсивності забарвлення зелених частин рослини проведіть підгодівлю азотним добривом. Можна взяти сечовину. Вона діє швидко. На 1 квадратний метр знадобиться 20 грам.
Використовують ліатрис для створення міксбордерів, як бордюрну рослина, для вигонки, на зріз. Найвищі квітконоси краще підв'язувати. Можуть служити прикрасою букетів із сухоцвітів, довго зберігають декоративність.
|