Дрібноквіткові хризантеми - багаторічні квіти нашого саду, дачі, квітника - морозостійкі рослини, які зимують у відкритому ґрунті. Утворюють густий кущ висотою 30 - 90 см, мають багато суцвіть простих або махрових. Квітки хризантем бувають різного забарвлення, розміром до 10 см в діаметрі. Хризантема дрібноквіткова догляду потребує мало і дуже просто розмножується. Тому вона посіла одне з провідних місць в наших садах, квітниках, на дачах.
Дрібноквіткові хризантеми добре ростуть на будь якому удобреному ґрунті. Тому з осені перед посадкою потрібно внести близько 15 кг перегною на 1 кв. метр грядки, а якщо є то й 5 кг посліду. Так само під перекопування розсипати 300 грам повного мінерального добрива. Землю перекопати на глибину 25 см. Перед посадкою хризантем, якщо ґрунт важкий, то під перекопування ще внести і 15 кг піску на 1 кв. метр.
На одному місці дрібноквіткова хризантема може рости 4 роки. Краще цвіте на сонячному місці, але виносить і невелике затінення. У домашніх умовах садівники - квітникарі використовують поділ куща та живцювання, як способи розмноження цієї багаторічної квітки. Під час цвітіння, якщо у вас кущів багато, для розмноження виберіть і позначте найкращі рослини. Ранньою весною кущ хризантеми потрібно акуратно викопати, розділити так, щоб в кожній частині було 3 паростки. Розміщувати низькорослі сорти потрібно з відстанню 40 * 50 см, високорослі 50 * 60. Якщо місце з осені не підготували, то перед посадкою заправте ями перегноєм, повним мінеральним добривом. Не забувайте, що дрібноквіткова хризантема любить багатий органікою ґрунт. І рости цій багаторічній квітці на одному місці доведеться кілька років. Після посадки дрібноквіткової корейської хризантеми землю навколо рослини ущільніть, рясно полийте.
Часто садівники - городники, квітникарі, та й просто дачники купують хризантеми восени, щоб бачити квітку. Ось такий кущик не завжди встигає прижитися до морозів і в холодну безсніжну зиму може загинути. Щоб цього не трапилося, посадіть куплений кущик в горщик і занесіть на зберігання в приміщення з температурою +5 ˚ С. Далі є два шляхи розмноження хризантеми. Перший. Наприкінці лютого кущі хризантем заносять в більш тепле і світле приміщення. Десь через 2 тижні кущики дають кореневу поросль. Готують суміш з рівних частин землі з піском або торфу з піском. Зелені живці зрізують і садять в землю на глибину 2 см. Вкорінення відбувається протягом двох тижнів. Потрібно в цей час підтримувати вологість. Можна зробити міні парничок, щоб підтримувати вологість повітря. Ці вкорінені живці дрібноквіткових хризантем дорощують до травня місяця, а потім висаджують у відкритий ґрунт на постійне місце. Другий шлях. Це хризантеми, які ми зберігали в приміщенні всю зиму, просто посадити на підготовлену грядку навесні, по вище описаній схемі.
В такий спосіб ми можемо розмножувати свої домашні дрібноквіткові хризантеми шляхом живцювання. Їх теж можна викопати та зберігати зиму. Але іноді роблять це просто на грядці. Ранньою весною кущ накривають плівкою, він раніше починає рости. Потім у нього і відламують зелені живці, які укорінюють та дорощують в субстраті.
Я часто для швидкого розмноження використовую живці, кінці пагонів, отримані від прищипування кущів при догляді за дрібноквітковою хризантемою. Готую невелику грядочку з пухким ґрунтом, добре проливаю її водою. Зрізаю ножицями верхівки пагонів довжиною до 15 см. Залишаю на них найменший листочок, решту обриваю. І прямо встромляю їх через 10 -15 см у мокрий ґрунт грядки. Ще раз поливаю. Плівкою накриваю не завжди. А от місце підбираю таке, де сонце майже не світить прямими променями, така півтінь біля паркану. Головне стежити за вологістю ґрунту. Живці хризантеми швидко приживаються.
Щоб отримати пишний кущ з великою кількістю квітів у дрібноквіткової корейської хризантеми потрібно провести два - три прищипування верхівок пагонів. Перший раз це роблять над 4-5 листом. Потім повторити процедуру через 20 днів. Так на кущі може бути близько 25 квітконосних пагонів. Та й квіти у хризантеми після прищипування виростають більшими. А ось пасинки не видаляють, саме вони і дають цю гіллястість.
До бутонізації проводять підживлення 15 грамами сечовини і 30 г суперфосфату на кущ, з наступним поливом. Суперфосфат краще використовувати у формі добової витяжки. А ось під час масового цвітіння внесіть 30 грам повного мінерального добрива на кожен кущ дрібноквіткової хризантеми, теж з поливом до 4 літрів води на кущ. Я використовую витяжку з трав.
При відсутності дощів обов'язково потрібно поливати, особливо в другій половині літа. Під кущ даємо 5 літрів води. Особливо в другій половині літа, в період масових захворювань, бажано поливати тільки під кущ, а при дощуванні - в першій половині дня, щоб листя до вечора висохли.
Незважаючи на відносну стійкість дрібноквіткових хризантем до хвороб і ураження шкідниками необхідно провести профілактичне обприскування проти грибкових захворювань та білокрилки. Для нього беремо суміш із 40 грам хлорокису міді (або купрозана), 20 г карбофосу (або рогору), 80 г змочуваного порошку сірки на 10 літрів води. Краплі направляти на низ куща, де менше суцвіть. Якщо ваші кущі хризантем схильні до враження, то після зрізання квітів проведіть ще одне обприскування восени. Можна використовувати 2% розчин рогору.
Хоча дрібноквіткові сорти хризантем морозостійкі, але при відсутності сніжного покриву і сильному морозі можуть загинути. Тому на зиму їх краще вкрити шаром перегною, торфу, листям (10 см). Якщо сорт дуже цінний, то хризантему взимку зберігають або як описано вище ( викопують та заносять в сховище), або в канавках глибиною 40 см, вкриваючи листям, соломою.
|