Захворювання томатів вірусні та мікроплазменні - мозаіка, стрік, столбур, бронзовість як і інші завдають великої шкоди на наших городах та дачних ділянках. Задопомогою комах - шкідників швидко розповсюджуються, знищуючи все те, що встигло вирости з весни. Ось ми придбали дачу або город, засадили сад. Починаємо знайомитись з новими сортами. Але, на жаль, нам належить познайомитися і з хворобами овочів. Важко уявити наш ділянку без помідор. Так чому ж можуть вони захворіти. Багато різних напастей грибкових, бактеріальних, просто від недостатнього догляду. Але є ще вірусні та мікроплазменні захворювання томата, що передаються від хворої рослини до здорової сисними шкідниками цикадки, попелицями, тріпсами, а іноді бур'яном берізкою або через інструменти.
Мені довелося зіткнутися зі столбуром. Потрапив він на город, думаю, з купленою розсадою, таомущо на ній проявився в першу чергу і став дуже швидко поширюватися. Його виявила тільки коли стали з'являтися квіти. Тепер вже знаю його вигляд. Але на щастя вже близько 7 років не спостерігалося. Як же виглядає ця хвороба томатів.
Вся рослина трохи змінює забарвлення, квіти зеленіють, змінюють форму. Вони стають схожі на дзвіночки. У дуже спекотні роки дуже швидко розвивається. Вражає і картоплю, перець, баклажани. Особливо поширена на півдні. Рослина стає кущистою, листя дрібнішають і набувають гофрований вигляд, а колір листя стає фіолетовим або світло-жовтим. Якщо плоди і утворюються, то в їжу вони не придатні. Мають дерев'янисту структуру, тверді, з прожилками. Мозаїка це захворювання томатів, при якому з'являється мозаїчне забарвлення. Плями на листках чергуються світло-зеленого або жовтувато-зеленого кольору з нормальним темно-зеленим забарвленням.
Стрік проявляється у вигляді невеликого розміру кутастих плям на листках томатів. При цьому овочевому захворюванні йде ураження плодів - ще зеленими, покриваються блискучими плямами довгастої або неправильної форми бурого кольору.
При сильному ураженні помідора листя засихають, плоди розтріскуються і деформуються. На стеблах з'являються відмерлі плями бурого кольору у формі смуг. Бронзовість. Назва цього захворювання томатів говорить сама за себе. Молоде листя набувають брудно-фіолетового або бронзового відтіноку, тканина відмирає плямами у формі зигзагів, кілець, розташованих уздовж головної жилки. З'являються на плодах смуги коричневого кольору, а при дозріванні строкате забарвлення. На стеблах чорні смуги. У подальшому листя засихають і опадають.
Як завжди важливість мають профілактичні заходи боротьби з хворобами овочевих рослин. Вирощування власної розсада допомагає уникнути інфікування із зовні. При можливості посадіть куплену розсаду окремо або якось в одному місці, не перемішуючи зі своєю. Спостерігайте за змінами у зовнішньому вигляді рослин. Якщо помічаєте хворобу овоча, то викидайте без жалю, але не поряд, краще спалити. Важливо використовувати насіння від здорових рослин. Тому краще збирати їх самим, адже це гарантія врожаю (або купувати у фірмових магазинах). Знищувати бур'яни, вони є вогнищами інфекцій і місцем розмноження шкідників. Дотримуватися основ агротехніки овочів, правильно поливати і підгодовувати рослини в оптимальні терміни, тим самим підвищуючи їх імунітет. Можна провести обприскування розчином знежиреного молока і води. (1:10). Звертайте увагу на появу сисних шкідників цикадок, трипсів, попелиці. Краще провести профілактичні обприскування рослинними препаратами від шкідників до початку споживання плодів. Інші захворювання томатів.
|