Захворювання томатів,перців, баклажаів на плямистість чорну та буру, бактеріальний рак можуть не тільки залишити нас без плодів цього року, але і в наступні також. Тому дуже важливо дотримуватися профілактичних заходів на своєму городі, в саду, на дачі, а так само вчасно виявляти хвороби овочів і боротися з ними. Звичайно, фітофтороз, як саме злісне захворювання, представлене окремо (дивіться Фітофтороз томатів та картоплі). Але ж є й інші грибкові, бактеріальні, вірусні, неінфекційні фізіологічні.
Бура плямистість листя.
Це грибкове захворювання називають ще листовою цвіллю. Частіше зустрічається в теплицях, але може проявити себе і у відкритому грунті при підвищеній вологості. Причому на відміну від фітофторозу, це захворювання томата навпаки розвивається при підвищеній температурі (+25 °С) і вологості вище 90%. Якщо вологість знижується, то хвороба зупиняється. Утворюються плями на листках томатів кольору світло-зеленого, розпливчатої форми. З нижнього боку пізніше вони набувають оливковий колір. Цей бархатистий наліт і є спорами грибів. Хворі листки жовтіють і засихають. Цей збудник може потрапити в грунт вашого городу з рослинними залишками або поширитися по території маленької дачі повітряними потоками. У першу чергу застосовуються профілактичні заходи, а так само підбираються стійкі сорти помідорів. У теплицях стежать за вологістю. Обривають пасинки і листя для кращого провітрювання томатів.
Чорна бактеріальна плямистість.
Це бактеріальне захворювання томата і перцю вражає плоди, листя, стебла і навіть сходи. Плями на листках томата спочатку дрібні, витягнуті уздовж жилок, кольору темно-зеленого, чорнуватого. Потім вони можуть збільшуватися до 5 мм і набувати жовтуватий відтінок по краю, видовжену форму. З'являються виразки, закручуються листя. Томати (плоди) покриваються зеленими блискучими пухирцями, схожими на бородавки. Потім вони чорніють. Молоді рослини гинуть. Температура близько +30 ° С і вологість сприяють розповсюдженню цієї овочевої хвороби. Дуже важливо проводити дезінфекцію грунту в парниках, тому що розсада, отримана в них, вже буде вражена при не дотриманні цього заходу. Основна боротьба полягає у знищенні хворих рослин і дотримання профілактичних заходів захисту.
Бактеріальний рак.
Дуже небезпечне захворювання томатів. Може вражати всі частини рослини в будь-якому віці. Спочатку виявляється на стеблах і черешках у вигляді смуг і розривів темного кольору. Плоди набувають неправильної форми, покриваються білими плямами з тріщинами. Пізніше на стеблах і листках розвиваються виразки коричневого кольору. На червоніючих плодах плями стають схожими на очі птахів. Температура +25 ° С і вологість вище 60% сприяє поширенню захворювання. Спори гриба поширюються при пасинкуванні, поливі, вітром. У грунті вони гинуть, але в рослинних залишках перезимовують і служать джерелом зараження. Крім загальних ПРОФІЛАКТИЧНИХ ЗАХОДІВ необхідно постійно звертати увагу на видалення хворих рослин томата, особливо це важливо перед пасинкуванням. Пасинки виламувати, а не вищипувати.
|