Моніліальний опік (яблуні, груші) або плодова гниль - це захворювання, що вражає рослини не тільки зерняткових, але і кісточкових порід. Якщо сад недоглянутий, це може привести до 100% загибелі плодів. Якщо на рослинах або під ними залишилися муміфіковані заражені плоди, то подальше поширення хвороби гарантоване. Зберігається 2 роки навіть на землі. Незважаючи на назву - плодова гниль - моніліоз може проявлятися у весняний період в формі зміни квітами кольору на бурий відтінок з подальшим всиханням. Потім можуть засихати плодушки, зав'язі та навіть однорічний приріст. Яблуні та груші стоять немов обпечені. Але все ж масово проявляється в період коли у другій половині літа підвищується температура і вологість повітря. Через ранки отримані в результаті діяльності шкідників (трач, казарка, плодожерка), від хвороб (парші) або інших ушкоджень (гілками, інструментами) проникають в плід спори гриба, розвиваючись викликають загнивання. Спочатку з'являється бура пляма, яка поширюється за 10 днів. Спори розташовані в білих горбках розміщених концентричними колами. Багато плодів опадає, а що залишилися муміфікуються прямо (засохлі синьо-чорного кольору) на дереві й стають джерелом зараження. Якщо ураження моніліальним опіком велике, то яблуні і груші можуть скидати листя, з'являється некроз тканин кори. За літо гриб опіку яблуні та груші розвивається в декількох поколіннях. Але і в сховищах моніліальний опік не дасть фруктам спокою. Здорові яблука та груші при контакті з хворими заражаються. Незабаром бура пляма гнилі поширюється на весь плід. Особливо при температурі зберігання вище +2 ˚ С. Втрачаються смакові якості, змінюється консистенція м'якоті. Сорти які дуже уражуються опіком (моніліозом) - яблуні Апорт, Папіровка, Антонівка звичайна; груші - Деканка зимова, Сапіжанка.
Заходи боротьби з захворюванням - моніліальним опіком яблуні, груші (плодовою гнилю).
Найперше профілактичні засоби - це збір восени всіх муміфікованих плодів, а в період вегетації всіх гнилих і уражених з наступним їх спалюванням. Якщо ви помітили що всихають гілки, то негайно їх вирізайте, захопивши живу тканину і спалюйте.
Проводити боротьбу зі шкідниками (Інтравіром, шерпою, Аривом). Адже зараження відбувається через пошкодження зроблені ними.
При збиранні намагайтеся якомога акуратніше знімати плоди. Пошкоджені відсортуйте для приготування заготовок на зиму (варення, соку ...). Дотримуйтесь умови зберігання плодів, підтримуйте необхідну температуру і вологість. Гриб може викидати спори навіть при +2 ˚ С. Тому в сховищі може статися зараження хворобою і відповідно спостерігатися гниття плодів.
Боротьба із захворюваннями груші та яблуні за допомогою фунгіцидів підійде і в цьому випадку. Раз на 2 тижні проводити обробку, наприклад, препаратами з цього списку - поликарбацин, Поліхом, Хлорокис міді, Скор.
Якщо ви будуте проводити обробку 1% бордоською сумішшю, то витримуйте терміни. Перший раз коли виходять бутони. Потім після цвітіння, ще раз через 14 днів.
Основні ознаки наявності захворювання - моніліального опіку яблуні, груші (плодової гнилі)
Засихають листя і кінчики молодих пагонів, стають бурими, немов підгоріли. На плодах з'являються бурі плями, потім м'якоть починає гнити. Пізніше з'являються круги з біло-сірими маленькими горбиками.
|