Про що можуть говорити дрібні листи на яблуні, які скручуються і засихають? Існують маловивчені хвороби яблунь. Захворювання дерев дрібнолистностью (розетковістью) хоча і відноситься до таких, але все ж часто докучає садівникам і дачникам. На новій молодій гілці росте деформоване листя, закручене та маленьке в формі кігтя. Деякі бруньки взагалі не розвиваються. Та й те білясте листя, яке виросло, незабаром засихає. Пагін росте погано, повільно. Часто він голий, а ось на кінці наполовину засохша розетка листя неправильної форми. Дерева або не цвітуть, чи цвітуть із запізненням. Кора набуває жовтувато - червоного кольору.
Немає однозначного ставлення до цієї хвороби, що вражає дерева яблуні. Дрібнолистість (розетковість) виникає (одна думка) через брак цинку, порушення в грунті балансу між міддю, фосфором і цинком. А інша думка - що це все таки вірусне захворювання. Але як би там не було, нам від цього не легше.
Але виходячи з вказаних причин будемо підбирати методи і засоби боротьби, профілактики. Розглянемо першу причину. Якщо листя на яблуні дрібні, скручуються і засихають з причини порушення живлення, то дамо дереву підгодівлю цинком. До розпускання бруньок обприскуємо 10 % сірчанокислим цинком, якщо враження не сильне, тоді 4 - 5%. А ось після розпускання бруньок дозу застосовують меншу - 0,5% розчин застосовують після цвітіння і ще раз через 2 тижні. Але буде ще важливою наявність фосфору і міді. Їх надлишок так само викликає пригнічення рослини. Показано внесення підвищених доз перегною, як органічного добрива. На карбонатних грунтах (щоб не підвищувалася лужна реакція) свіжий гній не вносять. Для обприскувань не застосовувати препарати міді, тому що тоді міняється співвідношення елементів у бік міді.
Як і при інших вірусних хворобах, враження яблунь дрібнолистностью (листя дрібнішають, скручуючись, сохнуть) передається від дерева до дерева через сисних шкідників, через пошкодження. Для знищення комах (галиць, цикадок, попелиць, листоблішок) застосовують різні засоби, в тому числі і конфідор, актару. Звичайно ж можна занести цю біду і з посадковим або прищеплювальним матеріалом, через порізи секатором. Люцерна буде відмінним сидератом для профілактики захворювання. Вона переводить фосфор в легкодоступні з'єднання, а от цинку споживає мало. Так що посійте її в саду.
|