Чорна ніжка розсади є небезпечним грибковим захворюванням овочевих культур, що вражає молоді рослини. У грунті, на рослинних рештках може зберыгатися її збудник - різні види грибків. Вражуэ захворювання чорною ніжкою розсаду і молоді рослини капусти, буряка, помідор, огірків, салату та інших. У кореневої шийки з'являється місце витончення, немов утворюється перетяжка. Місце поразки відрізняється більш темним, чорним кольором. Звідси і походить назва захворювання. При подальшому розвитку чорної ніжки коренева шийка загниває, рослина або надломлюється, або висмикується. Якщо розсада зовсім молода, то вона зазвичай полягає та загниває. Більш дорослі рослини відстають у рості, погано розвиваються, урожай знижується.
Розвитку хвороби чорною ніжкою сприяє загущеність посадки розсади, підвищена вологість грунту та повітря, різкі перепади температури, погане провітрювання. Послаблюються рослини і від надмірних внесень добрив, особливо азотних. Погано впливає на ріст і надмірний полив.
При підборі сортів для посадки зверніть увагу на їх стійкість до захворювання чорною ніжкою розсади. Якщо ви не впевнені в чистоті грунту, то проведіть знезараження крутим окропом грунту для посівних ящиків, причому 2 (рази). У парниках грунт вапнують з розрахунку 1 кг на 1 м.кв. Так само в парниках і теплицях вносять в грунт 5 г на 1 м.кв. змочуваного порошку сірки (80%) за 3 дні до посіву насіння або посадки розсади.
При приготуванні землі для висіву насіння на розсаду на відро суміші грунту додайте склянку золи.
Мірою боротьби з чорною ніжкою розсади можна вважати і полив 1% бордоською рідиною або мідним купоросом (5г на 10 літрів води). Можна так само використовувати 3 - 5 грам перманганату калію на 10 літрів води. Витрата 1 літр на 1 кв.метр. Звичайні поливи проводьте теплою водою. Оскільки однією з причин появи захворювання чорною ніжкою розсади є перезволоження грунту, то для підсушування можна підсипати пісок або суміш піску з золою шаром 2 см. Це не тільки підсушить грунт, але й слугуватиме для утворення додаткових коренів вище ураженої частини. Для профілактики захворювання чорною ніжкою розсади систематично треба проводити провітрювання теплиць і парників, дотримуватись вологісті грунту та повітря, регулярно рихлить грунт. Тому потрібно своєчасно пікірувати сіянці, не допускаючи поганої вентиляції між рослинами через загущення. Для кожної з рослин дотримуйтесь оптимального температурного режиму вирощування. Це буде хорошим профілактичним заходом у боротьбі з чорною ніжкою. Розсаду так само можна поливати раз на тиждень 0,5% настоєм цибулі. А в міжряддях добре б посіяти нагітки й чорнобривці. Але це вже з народних методів.
|