З появою безколючкових і стійких до борошнистої роси сортів аґрус набув широкого поширення на присадибних городах, в садах, на дачах. Догляд та збір врожаю став простішим і тепер немає сенсу відмовлятися від посадки такої корисної ягоди. Сорти аґрусу створювалися шляхом гібридизації європейських і американських видів. Менш вимогливі до ґрунту, стійкі проти борошнистої роси, але дрібноплідні і з середнім смаком ягід американські сорти аґрусу. Для європейських сортів характерна слабка морозостійкість, не стійкість до борошнистої роси, але зате вони мають дуже смачні ягоди. Так на їх основі і були отримані сорти аґрусу стійкі до хвороб і з великими ягодами та відмінним смаком.
Кущ аґрусу складається з гілок різного віку, досягає висоти 1,5 метра. Добре росте на родючих ґрунтах з хорошою аерацією. Віддає перевагу помірній вологості. Погано переносить заболоченість. Кислі ґрунти перед посадкою окультурюють. (Вноситися вапно 400г на 1 м.кв.) Аґрус, завдяки добре розвиненій кореневій системі, посухостійкий. Рослина світлолюбна, в півтіні зменшується врожайність. Деяке коріння сягає глибини до 2 метрів. Може добре плодоносити на одному місці до 15 років, а з меншою продуктивністю зростає і до 30 років.
Гілки аґрусу можуть бути з колючками і без них. Ягоди в залежності від сорту відрізняються кольором, опушеністю, формою, розмірами і звичайно смаком. Догляд за усіма досить простий і не потребує багато часу так необхідного для роботи на городі, в саду. Агротехніка аґрусу дуже схожа з вирощуванням смородини. Для розмноження зазвичай радять використовувати горизонтальні відводки. Хоча у мене був досвід розмноження зеленими живцями. Вийшло і без спец пристроїв, але багато мороки з підтриманням вологості повітря. Однорічні (іноді дворічні) пагони ранньою весною укладають в канавки (глибина до 10 см) і пришпилюють. Після відростання з бруньок молодих пагонів довжиною до 12-15 см, проводять прикопування пришпилених гілок вологою землею. Після відростання пагонів ще сантиметрів на 10, проводять друге окучування. Це роблять приблизно через 20 днів. Дуже важливо для розвитку коріння підтримувати вологість. Восени провести посадку аґрусу. Акуратно розділити і відсадити молоді кущики. Слабкі дорощують, а добре розвинені садити на підготовлене на городі, в саду місце.
Кращий строк посадки восени, десь кінець вересня початок жовтня. Посадка аґрусу навесні можлива в ранні терміни. Інакше приживлюваність буде гірше. Так вийшло, що мені довелося пересаджувати кущі з бруньками, що вже почали розпускатися (ділити старі кущі). Добре поливали, замульчували землю, влаштовували дощування через день. Приживлюваність була 100%, 10 вже дали перші плоди. Але все таки раджу краще термінів дотримуватися. Навесні на ділянку де буде закладена посадка аґрусу під попередню культуру внесіть органіки 10 кг, калійної солі 70 г, суперфосфату 130 г на 1 м.кв. Наприклад, це можуть бути огірки сортів з масовою віддачею плодів. Якраз до моменту посадки аґрусу (осінь) вони вже віддадуть урожай. Так само постарайтеся запастися мульчею. Раджу, якщо у вас немає компосту, то просто накосити трави і складіть десь в куточку городу, саду. Буде вам чим прикрити посадку.
Кущі аґрусу розміщують на відстані 1-1,5 м між рослинами і 1,5-2 метра між рядами. Бажано дізнатися, якої форми буде кущ, приблизні розміри. З цього і визначити схему посадки. Далі викопати посадочні ями 50 * 50 * 50 см. Заправити кожну яму перегноєм 5-8 кг, суперфосфатом 100 г, калійної сіллю 50 г. Причому добрива не просто насипають у яму, а перемішують з вийнятою землею. Коріння рівномірно розміщують в ямі, причому місце з'єднання стебла з коренем розташувати на 3-5 см нижче рівня ґрунту. Засипати землею, полити. Після вбирання води замульчувати органікою або сухою землею. Наземну частину вкоротити, обрізати аґрус, залишити 3-4 бруньки. А вже через 3-4 роки він почне вам повною мірою віддавати врожай.