Передача «Нотатки з провінції» розповідає про вирощування кавунів в Астрахані. Астраханські кавуни відомі давно. Крім користі, відмінних смакових якостей вони стали основою для нових сортів, багатих на каротин, більш солодких, перспективних. Разом з ведучими ви приготуєте за рецептами три незвичайних страви з цієї солодкої ягоди, дізнаєтеся, чим же відрізняється жовта м'якоть від звичної нам червоної.
В Індії його називають «кавун», у Туреччині «карпуз», в Ірані «харбаза». Перш ніж стати астраханським, та й взагалі потрапити до Росії, ця смугаста ягода пройшла шлях довжиною в 4тисячі років. Вперше кавун стали вирощувати в Африці. Ще в Давньому Єгипті він красувався на стінах гробниць фараонів. А ось російську столицю почав підкорювати лише в 16 - тому сторіччі.
Астрахань можна з упевненістю назвати кавуновою столицею Росії. Волзькі баштанники кажуть, що там ягода росте особливо великою та соковитою. У давні часи, кавун розміром менше 49 см йшов на корм худобі. До столу подавали аршинніки (розмір більше 72 см), безвершкові (не менше 65 см), половинки (63 см) і безпалі (не менше 49 см). Ось таких розмірів досягала ця баштанна культура. Астраханські кавуни завжди славилися своїми розмірами та солодкістю. В часи Петра Першого за ними закріпилася репутація царської страви.
Саме в цих місцях, в Камизяках, знаходиться Державна наукова установа Всеросійський НДІ зрошуваного овочівництва і баштанництва, яке займається виведенням нових сортів. Ви познайомитеся з його останніми досягненнями, а саме сортами кавуна Грааль, Африканець, Лідер. Ягода з жовтою м'якоттю відрізняється підвищеним вмістом каротину і подається навіть у ресторанах. Провідні передачі «Нотатки з провінції» покажуть приготування і рецепти трьох страв з кавуна. Але і в свіжому вигляді ця ягода дуже корисна.
А ви знаєте, що в Росії є музей кавуна? Хочете дізнатися, де він знаходиться і чому, дивіться відео «Нотатки з провінції», Астраханські кавуни.
Дивитися безкоштовно відео онлайн - Нотатки з провінції, астраханські кавуни
(Переклад телепередачі)
З нього роблять самі справжні предмети мистецтва, його смажать, консервують, солять, маринують. А ще у самої солодкої ягоди є свій власний музей. Думаю, ви вже здогадалися, про що піде мова. І так вітаю вас на батьківщині Астраханського кавуна.
Сьогодні ми побуваємо там, де отримують абсолютно нові види цих ягід.
Будемо ставити досліди над кавунами.
І спробуємо приготувати три незвичайних страви, які здивують найдосвідченіших гурманів.
В Індії його називають «кавун», у Туреччині «карпуз», в Ірані «харбаза». Перш ніж стати астраханським, та й взагалі потрапити до Росії, ця смугаста ягода пройшла шлях довжиною в 4тисячі років. Вперше кавун стали вирощувати в Африці. Ще в Давньому Єгипті він красувався на стінах гробниць фараонів. А ось російську столицю почав підкорювати лише в 16 - тому сторіччі. Тоді за розпорядженням царя Олексія Михайловича в Москві дегустували перші кавуни, доставлені до двору з Астрахані. Петро Перший звелів дати гарматний салют на честь астраханського кавуна, так йому сподобалася солодка ягода. Таким чином за нею закріпилася репутація воістину царської страви, а за Астраханською областю звання кавунової столиці.
(З кіножурналу «Новини дня» 1963. Волжскі баштанники стверджують, що найсмачніші в світі кавуни - астраханські.)
60-і роки 20 століття, за площею баштанних культур СРСР займав перше місце в світі. Левову частку смугастої ягоди і раніше збирали у нас, а вже з Астрахані тисячі тонн кавунів відправляли в інші міста. Сьогоднішнім площам з радянськими не зрівнятися. Та й баштанники з сусідніх регіонів ось - ось норовлять наздогнати і перегнати астраханців за кількістю вирощених плодів.
- За честь називатися батьківщиною солодкої ягоди готові посперечатися Саратовська і Волгоградська області. Тим не менш визнаною батьківщиною кавуна є саме наш регіон. Не випадково єдиний у Росії музей кавуна був організований саме тут, в Камизяцькому районі.
- Зрозуміло в Камизяках вам скажуть, що найсмачніші кавуни вирощують саме у нас. Такої ж думки дотримуватимуться баштанники Лиману і Єнатаевки. Сказати хто правий - неможливо. Найсолодші Астраханські кавуни ростуть по всій Астраханській області. Всі можливості для цього є. Але умови відкрити музей саме випала на долю Камизяк. Причини вибору виявилися простіше, ніж здаються.
- (Ніна Шустова, завідуюча філією музею «Російський кавун») В Камизяках знаходиться Державна наукова установа Всеросійський НДІ зрошуваного овочівництва і баштанництва, і це вже говорить багато про що.
- ВНДІ і послужив відправною точкою. Спочатку ініціатива прославити кавун з'явилася у директора інституту. Потім пропозицію підтримав і міністр сільського господарства країни А. Гордєєв. Експозицію збирали два роки, привезли рідкісні фото, виліпили гігантські ягоди з гіпсу за образом і подобою справжніх кавунів.
- Серед основних експонатів тут саме прославлені Астраханські. Зовні він начебто нічим не примітний хоча серед основних рис цього сорту називають ось такі чорні смужки на темно - зеленому тлі. І знову скажіть, начебто нічого незвичайного. Але в порівнянні з іншими експонатами представленими тут, перевага астраханського стає очевидною.
- Селекціонери відзначають, що досі його смакові якості не може переплюнути не один новий сорт, за розміром астраханец теж дасть фору своїм гібридним родичам.
- На моїй пам'яті найбільший кавун важив близько 30 кг.
- А в старовину кавуни міряли не кілограми, а вершками. Великими вважалися аршинніки - їх розмір перевищував 72 см. Безвершкові, не менше 65 см. І половинники - розміром 63 см. Найменший для продажу був безпалий - 49 см. Решту вважалося дрібницею, що йшла на корм худобі і на кавуновий мед.
- Це зараз варять на газу, а тоді сік варили в спеціальних чанах, підкладаючи під низ для вогню солому.
- Зараз щоб отримати одну таку баночку меду, треба переробити близько 5 кг кавуна. Та й варити мед потрібно майже цілий день. Проте гра варта свічок, навіть незважаючи на велику витрату смугастих ягід, мед цінується за смак і користь.
У кавуні можна використовувати все. Ягоду солять і консервують, з м'якоті готують варення і мед, з кірки роблять цукати. І навіть насіння йде на виробництво масла. А ось свіжий кавун більшість астраханцев просто розрізають і їдять в сирому вигляді. Проте гурмани давно навчилися готувати зі смугастої ягоди справжні кулінарні шедеври. До речі в домашніх умовах це можете зробити і ви.
Сьогодні ми будимо готувати три дуже цікавих страви з кавуна. Перша страва це чудовий десерт, який називається парфе - такий своєрідний загущений напій з кавунового соку. Друга страва - це салат з додаванням традиційних продуктів, огірка, помідор і лимонного соку. І нарешті третя страва - це смажений кавун.
З нього й почнемо. Видалимо насіння і розріжемо на невеликі трикутники. Закінчивши з м'якоттю, готуємо кляр. А тепер Дарина приступить до завершального етапу. Обвалює шматочки в борошні і поміщає їх у щойно приготовану суміш, потім відразу на сковорідку. Про ступінь готовності страви ви дізнаєтеся вже через 2 - 3 хвилин по золотистій скоринці. Тепер смажений кавун залишилося викласти на тарілку і посипати цукровою пудрою. Перша страва готова.
А поки Даша займається більш складною стравою, я приготую що простіше - салат. Для цього нам знадобляться помідори, огірки і м'якоть кавуна. Всі овочі ми повинні нарізати кубиками. Залишилося додати лимонний сік, полити салат олією і прикрасити зеленню.
Тим часом на підході вже і третя страва - парфе з кавуна з тертим шоколадом. Дар'я змішає з цукром і крохмалем кавуновий сік. Суміш вона підігріває на вогні до отримання однорідної маси. А от щоб досягти потрібної консистенції парфе потрібно розлити в прозорі форми і охолодити. Останній штрих - прикрасити тертим шоколадом і знову потримати в холодильнику. І так справжнє французьке блюдо з астраханським колоритом готове.
Ефектні чорні насіння на яскраво - жовтому фоні. А це на перший погляд і не кавун зовсім. Зовні виглядає як зазвичай, зате всередині жовта м'якоть. Місячний - так селекціонери прозвали винахід. Його творець Сергій Соколов, завідувач лабораторії селекції баштанних культур ВНДІЗОіБ. Ягода з космічною назвою одне з найбільш яскравих досягнень вченого. Правда новинкою його можна назвати з натяжкою, Місячний кавун вже давно завойовує інтерес публіки. Зараз він реалізується як ексклюзив на порядок дорожче, ніж інші кавуни. Не дивно, адже у великих об’ємах його досі не вирощують. Та й максимальна вага наявних зразків всього 3 кг. Унікальність ягоди позначається і на ціні. Подають його і в ресторанах.
У цьому міксері теж подрібнюють кавуни, але зовсім не для того щоб їх потім подавати на стіл. У ВНДІЗОіБ на смугастих ягодах ставлять досліди, а точніше вивчають їх хімічний склад. Для порівняння ми попросили взяти зразки як Астраханського, так і Місячного кавуна. І з тим, і іншим спочатку проводять однакові операції - витягують м'якоть, дістають кісточки, перетворюють на однорідну масу. Далі зразки зважують. Підігрівають і отримують вже готовий для біохімічного аналізу кавуновий сік. Спочатку варитися на водяній бані. А потім фільтрується цей сік з водою. Потім визначаються всі види цукру. Ось тут і стає помітна не тільки зовнішня, але і хімічна відміна ягід двох видів. Цінність жовтого кавуна у високому вмісті в ньому каротину. Досліди показують, що жовта ягода цілком могла б підійти для дієтичного харчування. Крім того Місячний кавун хороший і алергікам, яким протипоказані ягоди з червоним пігментом. А ще в ньому набагато більше цукру.
Навіть без спеціальних приладів один сорт кавуна можна з легкістю відрізнити від іншого не тільки за кольором, але і за смаком. Спробувавши Місячний кавун можу з повною впевненістю сказати, що його смак не такий як у звичайного, він набагато солодший. Але чесно кажучи - все одно на любителя.
Ще однією з сенсацій стало виявлення в цих ягодах лейкопіну - виявилося, що цієї речовини в кавуні навіть більше, ніж в помідорі. Деякі вчені стверджують, що цей антиоксидант не тільки запобігає старінню, але й допомагає зменшити ризик розвитку раку. Втім у цій лабораторії визначать у кавунах також суху речовину, вітаміни, крохмаль. У цілому близько десятка різних аналізів, результати яких вчені відправлять селекціонерам.
У декількох кілометрах від лабораторії знаходиться експериментальне кавунове поле. Це робоче місце вчених селекціонерів. На відміну від звичайного баштану тут майже кожен плід унікальний. Тому перебуває як у музеї в єдиному екземплярі. Це поле можна назвати пологовим будинком. Тут з'являються на світ нові види гігантських ягід. Мама і тато - так селекціонери називають нові плоди, що дають свої ознаки майбутнім гібридам. Знаходяться вони тут, тільки на різних грядках. Ось ці довгасті і без смужок - мами. Якраз зараз співробітники інституту беруть від них насіння для створення гібридів першого покоління. Цей гібрид буде відрізнятися від звичайного кавуна смугастістю, продуктивністю, урожайністю, транспортабельністю. Але як же виходять що у однотонної мами дитина в смужку. Справа звичайно ж у татку. Ним став той самий знаменитий астраханський кавун. В результаті від батька у гібрида смугастий окрас. У мами довгаста форма. Дитину вирішили назвати Грааль, але він не один тут такий. Схожий не нього і гібрид Лідер. Теж плід циліндричної форми. Правда і на цих двох досліди по виведенню сортів не закінчуються.
- Є й зовсім незвичайні, ось такі чорно - зелені циліндри, великі овали, які ми зараз попередньо назвали Африканець. У нього яскраво - червона м'якоть і темно - зелене забарвлення плоду. Африканець виростає до значних розмірів і в дорослому стиглому вигляді мають практично чорне забарвлення. Тому вибір назви тут очевидний. Решта гібридів теж повинні мати ряд корисних властивостей - бути більше, солодше і корисніше. Ось тут якраз і перевірять - чи відповідають плоди наміченим цілям.
- (Надія Смолінова, молодший науковий співробітник лабораторії) Ми робимо селекційний аналіз плодів відібраних з селекційних розплідників.
Кавун зважують, фіксують вагу в спеціальному журналі. Потім ягоду розрізають, вимірюють її довжину і ширину, а так само товщину кірки. Потім з середини беруть зразок м'якоті, щоб за допомогою спеціального приладу рефрактометра визначити хімічний склад.
- Дивимося на сонці - в цьому плоді 10% сухих розчинних речовин.
Тепер залишилося виділити з випробуваного насіння для проведення подальшої селекційної роботи. Їм теж належить пройти спеціальну обробку - промиють, висушать, переберуть. І тільки потім кращі з кращих посіють. У майбутньому вони дадуть нове більш продуктивне потомство.
Визначити більш солодкий кавун без рефрактометрів і біохімічного аналізу не кожному під силу. Але на ринку вміння вибирати смугасту ягоду необхідно. Опинившись в торгових рядах ми перевірили - чи знають астраханці всі тонкощі покупки хороших кавунів. Придбати кавун на ринку або магазині надійніше, ніж на трасі. Вибираємо кавун за правилами:
- Щоб не було видимих пошкоджень.
- Постукаємо, вибираємо по звуку.
|