Корисні поради - город, сад, дім.                                                     РУССКИЙ
П`ятниця, 16.11.2018, 18:33
Головна               ПРО МЕНЕ ТА САЙТ, МІЙ ЩОДЕННИК                  | RSS

НОВИЙ РОЗДІЛ САЙТУ УРОКИ РУКОДІЛЛЯ
Розділи сайту

Пошук

Популярні запити

Меню сайту

Головна » Статті » Ягоди

Брусниця, журавлина, лохина садова (гонобобель), вирощування на городі

Ягоди з городу - вирощуємо брусницю, журавлину, лохину садову (гонобобель)

Брусниця, журавлина, лохина садова (гонобобель) - вирощування на своєму городі, тема випуску передачі «Заміське життя». Кожному садівникові хочеться з'їсти ягоду, не йдучи в ліс. Щоб все росло поряд, прямо біля будинку. Але отримавши першу невдачу і побачивши зав’ялі рослини, навіть у самого великого ентузіаста можуть опуститися руки. Які вже там ягоди. Але результат був так близько, варто було лише більше дізнатися про особливості зростання. 

Вирощуючи журавлину, брусницю, лохину садову або модний нині «гонобобель» в першу чергу потрібно подумати про склад землі. Ці ягоди ростуть на торфовищах, тобто полюбляють кисле середовище. А саме з кислотністю грунту ми ведемо постійну боротьбу на нашій садовій ділянці. Ось цієї кислоти цим ягідним рослинам й не вистачає. Вихід в даній ситуації абсолютно простий. Саме про це і розповість у передачі «Заміське життя. Сад і город »Сєдова Олена Іванівна. Ведуча передачі Ірина Бочкарьова задасть масу питань, що цікавлять садівників – городників, дачників з приводу посадки, підгодівлі, розмноження цих цікавих рослин. А отримані відповіді допоможуть вам виростити такі корисні ягоди. 

Вимоги до складу грунту при вирощуванні брусниці

Як же росте брусниця, журавлина, лохина садова (гонобобель)? Вирощування починаємо з підготовки ділянки. І знадобитися нам кислий верховий мало волокнистий майже не  розкладений торф, адже нас цікавить кислотність PH 3 - 4 не вище. А це вже можна сказати особливі умови. На вибраному для посадки місці риємо канавку глибиною до 30 см і заповнюємо її спеціально підготовленою землею. 
Брусниця любить кислі досить бідні легкі ґрунти. Тому беремо пісок, свіжу хвойну тирсу, торф. Якщо інші рослини не люблять свіжу тирсу, то тут вона буде доречна, оскільки містить необхідні залишки мікоризи (гриба) і надає грунту пухкості. 

Вимоги до складу грунту при вирощуванні лохини садової (гонобобелю)

Для лохини садової (вона ж гонобобель) потрібно підбирати захищене від вітрів місце. Вирощують її так само на спеціально підготовлених грядках. Причому досить ширини близько 50 см і довжини до 1,5 метрів. Для неї PH може бути в межах 4 - 5. Землю складають з тирси, торфу, опалої хвої, листя, піску. Для підкислення додається 50 - 80 грам сірки. Після поливів підсипають тирсу, можна шаром до 8 см.

Свіжа тирса виносять при перегниванні з грунту азот, тому для його поставки використовується органіка. Під брусницю її дають мало, а під лохину потрібно до третини від усього складу. Добре використовувати як органіку перепрілий кінський гній. 

При вирощуванні лохини садової (гонобобелю) беремо таку пропорцію - на 3 частини торфу 1 частина піску, 1 частина тирси, 1 частина компосту. При вирощуванні брусниці органіки в 2 рази менше. 

Вимоги до складу грунту при вирощуванні журавлини

Вирощування журавлини практично нічим не відрізняється від догляду за брусницею. Потрібна грядка з таким же кислим субстратом. От тільки вологи необхідно буде побільше, тому особливу увагу приділіть поливам, тому що їх норма вище. Потрібно добре заливати грядку, щоб вона була прямо як болото. Тому просто кидайте шланг, а самі йдіть займатися іншими справами. Рослина досить морозостійка. Якщо у вас випадає сніг, то це добре. Якщо ж переважають «чорні зими», тобто морози без снігу, тоді після рясного поливу засипте суміш торфу і тирси, не менше одного сантиметра. Навесні цю присипку прибирати не потрібно, просто розподіліть її по грядці. 

При вирощуванні брусниці, лохини садової (гонобобелю), журавлини застосовують і мінеральні добрива. Адже рослини на одному місці знаходяться не один рік, тому потрібно подбати про їх харчування. Кілька разів за сезон використовуйте фізіологічно кислі мінеральні добрива. Вони послужать збільшенню врожаю. 

Дивитися безкоштовно онлайн відео поради садівникам - городникам - сад і город для Заміського життя

(переклад відео) 
Кажуть, один заповзятливий француз писав спогади про Росію, не виїжджаючи з Парижу. В одному зі своїх листів нібито з Москви він написав так: «Я сиджу в саду під розлогою журавлиною і п'ю чай із самовару». Здравствуйте, я Ірина Бочкова. Я сиджу під розлогою вербою в гостях у Олени Іванівни Сєдової. Але сьогодні розмовляти ми будемо саме про журавлину та інших кіслолюбиві рослини, якщо можна їх так назвати. Вирощування ягідних культур за якими не потрібно йти в ліс завжди, мені здається, було мрією садівника - городника. Мені завжди дуже хотілося виростити або журавлину, або брусницю. А останнім часом при чарівному слові «гонобобель» мені завжди хочеться купити цей гонобобель. Але коли я починаю читати літературу про те, як це все потрібно вирощувати, геть відпадає бажання вирощувати цей гонобобель і навіть пробувати його. А ось тут у вас я бачу абсолютно дивовижну плантацію всіх цих кислотних рослин причому як я розумію без особливих клопотів. Олена Іванівна, діліться секретами. 

- (Розповідає вчений агроном) Все це простіше простого. 
- Простіше простого, це має бути наш девіз. 
- Але насправді не все так складно. Важливо витримати певні параметри і йти за вимогливістю цих культур. Основний параметр вимогливості цих культур - це дуже кислий грунт. 

- Дуже кислий - це скільки?
- PH повинен бути 3 - 4 не вище.
- Боже, за такої кислотності мені здається не одна культурна рослина не виживе.
- Крім брусниці, лохини і журавлини. 
- Зрозуміло. Але PH 3 або 4 це специфічний субстрат.
- Звичайно, основу цього субстрату становить кислий верховий торф.
- Так званий рудий слабо розложений волокнистий.
- Це абсолютно вірно. Для того щоб зробити ось таку грядку потрібно вибрати грунт наявний у вас від природи, вашу землю. Вийняти її на глибину 30 см, прибравши кудись. І всі ці 30 см заповнити складом залежно від того що тут буде вирощуватися. Ось наприклад брусниця. Брусниця любить кислі, легкі і досить бідні ґрунти. Тобто для основи ми взяли кислий торф, додали туди (до речі спочатку тут був піщаний грунт) пісок і додали тирсу хвойних порід.
- Тирса попередньо компостувалась або додали свіжу?
- Свіжа тирса, вони дуже добре підкислює грунт, вона несе в собі залишки мікоризи (гриб, який допомагає корінню сприймати воду і мінеральні речовини) і дуже добре розпушує ґрунт. 

- Лохину садову висаджують на добре освітленій ділянці, бажано захищену від холодного вітру. Розмір посадкової ями становить від 40 до 50 см шириною від 80 см до 1,5 метрів. Розсаду висаджують в легку, пухку, повітряну і дуже кислу землю PH якої становить від 4 до 5. Зазвичай це суміш торфу з піском, опалою хвоєю, тирсою і листям. В яму можна додати 50 - 80 грам сірки для підкислення. Перед посадкою кореневу грудку обов'язково потрібно розім'яти руками і розправити коріння горизонтально. Після поливу під кущі насипають тирсу шаром до 8 см. 

вирощування лохини, журавлини- Олена Іванівна, але по тирсі у мене все таки питання. Ось під ці рослини, які люблять кислий грунт тирсу додають неперепрілою, що не компостувати? А під інші культури? Чи можна в городі під інші культури додавати тирсу не компостуючи, тобто свіжу? Я читала десь і чула, що тирса при перепріванні поглинає велику кількість азоту. 
- Абсолютно вірно. Вуглець, який міститься у великій кількість в тирсі є антагоністом азоту. Тому застосовуючи тирсу в свіжому вигляді ми повинні в обов'язковому порядку передбачити посилену підгодівлю сечовиною або іншим азотним добривом.
- Або інший варіант, ми просто складаємо тирсу в бурти, проливаємо розчином аміачної селітри або сечовини, під плівкою тримаємо якийсь час, відбувається процес розкладання, але при цьому потрібно врахувати що при внесенні такої тирси в грунт азоту в ній нуль. 

- У нашому випадку ми вносили свіжу тирсу і вносили ще компост. Компост була не основі кінського гною і це був аналог азоту. Тобто органіку вносили. Причому в те місце де у нас брусниця, вносили малу кількість органіки. А ось там де лохина, там вносили її третину від усього складу. 
- Тут власне кажучи субстрат різний. Основу становить торф, в торф додавали пісок, тирсу, додавали компост на основі кінського гною. Якщо в процентному відношенні або в частинах сказати.
- На 3 частини торфу 1 частина піску, 1 частина тирси, 1 частина компосту.
- Але компосту менше під брусницю і в 2 рази більше під лохину. Тому що лохина потребує досить родючих кислих ґрунтів. Але кислотність однакова і там, і там. 

- Обрізку починають проводити з четвертого - п'ятого року. Видаляють засохлі, поламані гілки, а також старі гілки, які майже не дають приросту і не плодоносять. Поверхню ґрунту навколо куща потрібно щорічно мульчувати шаром тирси 5 - 8 см. Поливати потрібно помірно, не допускаючи застою води. В суху жарку погоду рослини не тільки поливають, а й обприскують. Ранньою весною варто підгодувати кущі повним мінеральним добривом. Доза залежить від віку. Однорічний кущ зажадає 8 - 10 грам, 2-х річний 15 - 20 грам, 3-х річний 30 грам, 4-х річний 60 і 5-ти річний 120 грам. А 6-ти річний і старше 250 грам на один кущ. 
Слід періодично підкислювати ґрунт біля куща. Для цього щорічно потрібно вносити 40 - 50 грам сірки. Або під час вегетації поливати два рази за сезон підкисленою водою під кущ. Не допускаючи попадання розчину на листя. Для підкислення використовується лимонна, щавлева кислота 1 чайна ложка на 3 літри води. Або 100 мл 9% оцту на 10 літрів води. 

- Олена Іванівна, посадковий матеріал, який використовувався?
- В даному випадку імпортний посадковий матеріал і ми бачимо, що він себе цілком не погано почуває. Це польський посадковий матеріал. Тут він виростає 4 роки. І останню сувору зиму виніс з честю без укриття. Але я хочу звернути увагу, що ми вибрали досить затишний куточок, ось ця огорожа з хвойних розташована з північного боку. Так, тут виходить такий затишний куточок і холодні вітри не заважають. Це вічнозелена рослина, тому випаровування листя йде завжди, навіть взимку. 
- У якому вигляді був посадковий матеріал коли купували, у скільки разів за цей час розрісся кущик?
- Ось такий, як ці малюсенькі. Ось з цих малюків вийшли такі кущики.

- Але звичайно, оскільки рослина вічно зелена, то тут навесні абсолютно дивовижне видовище, тут все в білих дзвіночках і до осінь кущики покриваються червоними, рубіновими ягодами. Квашена брусниця - про
це можна тільки мріяти, а у вас навіть в ліс ходити не треба. Олена Іванівна, якісь особливі заходи по формуванню, якісь агротехнічні заходи типу підгодівлі, що вимагає брусниця?
- Брусниці при вирощуванні потрібно дати пару підгодівель за сезон, щоб ягода була побільше, в період початку формування ягід і в період масового зростання. Ось зараз можна підгодувати повним мінеральним добривом. Можна взяти приміром Кемира, вона ідеально підходить. Можна використовувати Кемиру люкс, вона фізіологічно кисла як добриво, тобто буде окислювати грунт. 
- Тобто в будь-якому випадку можна використовувати й інше добриво, не Кемиру, але бажано щоб воно було фізіологічно кислим. 

Питання в мене ось таке - кислотність на цій грядці 3 - 4 - вона буде зберігатися весь час або ми повинні застосовувати якісь додаткові заходи щодо її підтримання?
- Обов'язково ми повинні щороку окислювати грунт. Чим? Внесенням щороку свіжої тирси або кислого торфу.
- Тобто, виходить, досить щорічно підсипати торф, взрихлити сапою ...
- Навіть не потрібно рихлити. Дивіться грунт пухкий, ми ніяких спушень тут не проводимо, коренева система не порушується. 

- Як щодо поливу?
- Поливати потрібно рясно і регулярно. Ці рослини все таки повинні бути у вологому ґрунті. Тобто ми поливаємо 30 літрів на квадратний метр. Як часто? Точно не сказати - так щоб грунт був постійно вологим.
- Тридцять літрів на квадратний метр це не мало.
- Так, це три десятилітрові лійки. Значить скільки тут маємо - 4 квадратних метра, тобто води не мало.
- Щось в воду додавати потрібно.
- Ні, не потрібно. Торф, який насичує в себе воду все робить сам.

- Але це брусниця, а лохина або гонобобель як його тепер називають. Це більш складна культура.
- Так, лохина більш вимоглива культура. Ми маємо справу з високорослою лохиною (гонобобелем). Тому ми хочемо отримати від неї гарний урожай великих ягід, який коштує в сезон 400 рублів кілограм, а взимку 1400 рублів. А можна отримувати ці врожаї у себе. Тому ми зобов'язані підтримувати постійно високу родючість. Тобто щороку додавати невелику кількість перегною навесні і робити частіше підгодівлі, приблизно раз на 2-3 тижні.
- Ой, прямо як літні рослини підгодовувати. Щоразу додаємо комплексне добриво?

- Так, комплексне. До якого часу ми можемо годувати лохину не турбуючись що це вплине на одерев’яніння пагонів.
- До початку серпня, на початку серпня підгодівлі припиняємо.
- Якісь ще заходи спрямовані на одерев’яніння пагонів існують?
- Якщо зростання затягується, то зазвичай прищипують верхівки пагонів. Це робиться вже в кінці серпня. Тобто якщо ми бачимо що осінь тепла, дощова, затяжна, то для того щоб спрямувати всі поживні речовини на одерев’яніння верхівку видаляють.
- Так, а в іншому випадку це зробить за нас зима і навесні доведеться обрізати верхівку до здорового місця. 

- Ніяких інших операцій по формуванню ця високоросла лохина не вимагає.
- Кущі садової лохини досягають від півтора до двох метрів заввишки і півтора два метри в ширину. Ягоди зібрані у великі грона відрізняються великим розміром, приємним ароматом і дуже ніжним смаком. Вони довго висять на кущах, не опадаючи і не втрачаючи своїх смакових якостей, з них виходять прекрасні джеми, варення, вони є ласою начинкою для пирогів і придатні для зберігання в замороженому вигляді. Садова лохина задовільно перезимовує в середній смузі Росії, хоча може пошкоджуватися ранньовесняними заморозками. Але й після суворих зим рослина швидко відновлюється. Урожай формується на річному прирості. Зацвітає в третій декаді травня на початку червня. Ягоди дозрівають вже через півтора місяці. 

Розмноження зеленими живцями дозволяє отримати від одного куща до 200 і більше молодих рослин. Заготовляють живці в період закінчення росту пагонів розгалуження в середині липня або кінці червня. Можна проводити заготівлю на початку росту в травні. Довжина живців 7 - 10 см. Висаджують живці в парники заповнені сумішшю торфу з піском в співвідношенні 3 до 1 можна 1 до 1, або сумішшю піску з перегнилою тирсою. Для укорінення зелених живців необхідно створювати контрольовані умови. Вологість повітря повинна бути близько 100%, її підтримують шляхом періодичного обприскування. Щоб уникнути перезволоження субстрату парники необхідно провітрювати.

- Це дуже цікаві рослини, вони практично нічим не хворіють у нас, вони практично не уражаються шкідниками. А найцікавіше, наприклад, брусниця живе 300 років.
- Нам звичайно стільки не прожити, але у всякому разі буде що залишити дітям, правнукам. Я тут почула що в Європі існує така традиція що коли народжується дитина в родині, наприклад у Німеччині, вони просто йдуть в міський парк, розмовляють з директором парку, і кажуть що на честь такої події хочуть посадити дерево. Їм кажуть що парку потрібно в даний момент ось це, вони дають гроші, привозять рослину, садять і вішають табличку чиєму народженню присвячується. Але є ще календар друїдів, де у кожної людини своє дерево талісман. І звичайно ж було б дуже приємно у себе на ділянці мати не тільки декоративну рослину, але і дерева зодіаки. Цікаво, брусниця не входить в який-небудь друїдський календар?
- Знаєте, я ні разу не зустрічала, але потрібно навести довідки. 
- Життя 300 років це майже як дуб. Звичайно 300 років не триста років, але що буде років через п'ять от з цієї вашою плантацією.
- Я думаю що вона може заповнити все вільне місце. А ми можемо її стригти. Можемо її різати, обмежувати, робити з неї огорожу.
- Якщо її стригти, то це вплине на плодоношення?
- Ні, не вплине, на багаторічних гілках також буде отриманий урожай. 

- А ось в такому дорослому віці пересадці рослини вже не підлягають?
- Я думаю вони пересадку перенесуть складно. Дуже розгалужена підземна частина, це такі кущики, де деревна частина знаходиться більшою мірою під землею. 

- Олена Іванівна, ось тут у нас з вами брусниця, тут у нас з вами лохина. І все таки те з чого ми почали - з розлогої журавлини. Журавлина зовсім дивна ягода, що містить унікальний набір поживних елементів, багато вітаміну С. Те що вона зберігається протягом декількох років теж говорить про її цінності. І звичайно вирощувати журавлину на своїй ділянці хоче багато хто. Але от чесно кажучи я читала недавно статтю в журналі, то зрозуміла що потрібно влаштувати спеціальну грядку, потрібно цю грядку вистелити плівкою, що потрібно туди насипати ось цей спеціальний субстрат. А на зиму заморожувати шарами, то подумала що піду та просто куплю кілограм журавлини і на цьому вся справа заспокоїться. А тут я у вас бачу на грядці росте журавлина без всяких хитрощів. Що це за журавлина і як вам вдалося її так виростити. 

- Всього існує чотири види журавлини. Нас цікавить два види - це журавлина великоплідна і журавлина болотна. Ось зараз у нас тут представлена журавлина великоплідна або журавлина американська, яка введена в список основних плодових культур в Америці. І якийсь - то дуже спритний і розумний підприємець в 19 столітті зробив на цьому великі гроші. Журавлина великоплідна відрізняється величиною ягід, тобто це розмір вишні, хорошої вишні. Це великі ягоди з діаметром 2 см. Вони темно - червоного кольору і кількість бензойної кислоти завдяки якій вона власне цінується, анітрохи не менше ніж в болотної.
- Тобто вони за вмістом поживних речовин майже однакові. 

- Що цікаво, в нашій зоні потрібно вибирати тільки ранні сорти великоплідної журавлини.
- Але Олена Іванівна, це вам добре, ви фахівець. А ось я прийшла на ринок, купую, де написано ранній сорт чи ні.
- Не написано. В основному це все сорти американської селекції, розібратися в них досить складно і залишається сподіватися на сумлінність продавців.
- Є якась література, де можна побачити інформацію по сортам? 
- Так є книга, яка називається «Журавлина, як плодова культура». Ця книга виходила один раз. Можна знайти в також Інтернеті характеристику сортів.

- Сорти повинні бути ранні, це зрозуміло. А що стосується підготовки ґрунту? 

- Готуємо ґрунту в точності як ми робили для брусниці, тобто кислий грунт з таким же самим субстратом, з такою ж глибиною грядки. А грунт повинен бути постійно вологою. Норма поливу журавлини звичайно вище, ми її повинні буквально заливати раз на тиждень. Причому саме заливати, щоб вода постояла. Це заняття не втомлює, тому що можна просто кинути шланг та йти вечеряти.
- Прийшов, а тут болото, але саме це і є нічого страшного. Що ви скажіть про морозостійкість. 

- Великоплідна журавлина не вся має хорошу морозостійкість і зимостійкість. Але нові американські сорти, польські, тепер з'явилися ще й білоруської селекції, вони чудово переносять наші умови, тим паче під снігом. У тих районах де спостерігаються чорні зими, коли мороз вдарить без снігу, буде актуальним наморозити воду. Тоді там під водою вона залишиться цілою.
- І навіть така американська великоплідна таку процедуру витримує і навіть потребує її.
- Так.
- А якщо я нічого не буду там наморожувати, є якесь легке елементарне укриття на зиму. 
- Ви просто взимку берете суміш кислого торфу і тирси та засипаєте після рясного поливу під зиму. Засинаєте шаром хоча б 1 см. Цього буде достатньо.
- Що робити навесні, знімати.
- Ні, залишаєте все, але вже не вносячи ніякого торфу для підкислення. Цю процедуру виходить ви зробили восени. Крізь цей шар виростають вертикальні пагони, вони ж генеративні, вони ж плодові. На них будуть ягоди. 

- Що з підгодівлею.
- Кілька підгодівель за сезон не завадить, вони збільшать урожай. Використовувати фізіологічно кислі добрива. 

- Коли збирається в основному урожай?
- Жовтень місяць.
- Виходить коли в саду вже нічого немає, ось тобі і доспіли самі вітаміни.
- Стигла журавлина повинна бути красивого бордового кольору.

ПОДІЛИСЯ З ДРУЗЯМИ
Категорія: Ягоди | Додав: Даша (01.11.2014)
Переглядів: 2838 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Рецепт на день
Кекс морквяний

(солодкі страви)
Борошно 2 ½ склянки
Морква середня 5 - 6 штук
Цукор 1 склянка
Молоко 10 столових ложок
Олія рослинна 2 столових ложки
Розпушувач для тіста 1 столова ложка
Яєчні білки 4 штуки
Сік апельсина 50 - 100 мл
Можна взяти 100 грам сухофрукт
Кекс морквяний


Наші групи

Домашні заготовки

Хвороби рослин
Наприкінці весна та на початку літа пошкоджує смородину та аґрус стовпчаста іржа.
стовпчаста іржа -->

Шкідники рослин
Не пропустіть на своюділянку злісного шкідника – оленку волохату.
оленка волохата

Пошук по тегам
сад (76)
СУП (13)

Цікаво

Статистика

Використання матеріалу, повне або часткове, можливе тільки при наявності активної гіперссилки © 2018 Конструктор сайтів - uCoz